Mężczyzna w wózku widłowym
19 maja 2022

Kategoria:
Inne

Wynajem wózka widłowego – kiedy to się opłaca?

Hale produkcyjne i przemysłowe, magazyny i centra logistyczne zazwyczaj związane są z ciągłą potrzebą przemieszczania towarów. Niekiedy wykorzystanie zwykłego podnośnika lub podobnych maszyn jest niekomfortowe, trudne do wykonania lub niemożliwe. Wówczas zastosowanie znajdują wózki widłowe. W jakich sytuacjach opłacalny staje się ich wynajem?

Wózek widłowy – wynajem a własność

W wielu przedsiębiorstwach oraz miejscach wymagających przenoszenia lub przechowywania towaru najodpowiedniejszym urządzeniem jest wózek widłowy. W przypadku zakupu przez firmę na własność uzyskujemy stały dostęp do jego możliwości, jednak należy pamiętać również o innych kwestiach. Zgodnie z prawem, wózkiem widłowym operować może osoba posiadająca specjalne uprawnienia. Ten fakt generuje konieczność przeszkolenia zatrudnionych pracowników lub podjęcia współpracy z dodatkową osobą. Posiadanie wózka widłowego na własność wiąże się również z niezbędnym miejscem jego parkowania, konserwacją oraz ryzykiem wystąpienia awarii, których naprawy należy pokryć z własnej kieszeni. Dlatego korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług wynajmu. Jedną z renomowanych firm świadczących usługi tego typu jest przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Patrex.

Opłacalność wynajmu wózków widłowych a problemy kadrowe 

Zatrudnienie osoby z kwalifikacjami lub przeszkolenie własnego pracownika wiąże się z poniesieniem nie tylko kosztów kursu, ale i niemałego wynagrodzenia. Operatorzy wózków widłowych cenią swoje usługi, często wybierają znacznie bardziej opłacalną pracę za granicą, przez co znalezienie odpowiedniego pracownika i podjęcie współpracy na korzystnych warunkach bywa trudne. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas wynajęcie wózka widłowego wraz z operatorem. To całościowe rozwiązanie problemów związanych z tą kwestią i wcale nie musi generować większych kosztów niż posiadanie własnego wózka. Wynajem szczególnie opłaca się przy korzystaniu z pojazdów widłowych okazjonalnie.

Wynajem wózków widłowych w dużych przedsiębiorstwach

Wynajem wózków widłowych to doskonałe rozwiązanie również wtedy, gdy jeden posiadany wózek nie wystarcza, lub zaistnieje nagła konieczność skorzystania z kilku sztuk tego rodzaju sprzętu. Jedyne formalności i koszty przy wynajmie wiążą się z kwestią wykonania dzieła lub zlecenia. Nie jest wymagane zatrudnianie dodatkowych, pracujących na czas określony pracowników, ani organizowanie i rejestrowanie samych dodatkowych wózków.