Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
4 cechy zdrowego mleka
Mleko jest jednym z najczęściej spożywanych produktów żywnościowych. Utrzymanie wysokiej jakości gwarantuje bezpieczne spożycie i dostarczenie cennych składników do organizmu. Najważniejszymi cechami zdrowego mleka są: czystość mikrobiologiczna, wysoka zawartość białka, unikatowy skład tłuszczu mlecznego oraz obecność witamin i składników mineralnych. Te elementy zapewniają wysoką wartość odżywczą dobrego mleka.
Bezpieczeństwo mikrobiologiczne mleka
Podstawową cechą zdrowego mleka jest jego czystość mikrobiologiczna. Produkt ten stwarza idealne warunki dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, wskutek czego może dojść do niekorzystnych zmian w jego jakości oraz składzie chemicznym. Spełnianie rygorystycznych warunków w czasie obróbki pozwala zapewnić bezpieczne spożycie czystego mleka.
Przetwarzanie mleka surowego przedłuża jego trwałość. Najczęściej stosowanymi technikami podczas utrwalania jest pasteryzacja i sterylizacja. Metody te pozwalają wyeliminować mikroflorę chorobotwórczą za pomocą wysokiej temperatury i przedłużyć okres przydatności do spożycia. Oprócz kontroli jakości dostarczanego surowca istotna jest również higiena w zakładach przetwórstwa mlecznego. Czystość powietrza w hali produkcyjnej oraz sterylność maszyn oddziałują na końcową jakość produktu.
Dobre mleko przed wypuszczeniem na rynek musi być poddane analizom. Firmą specjalizującą się w zaopatrywaniu zakładów mleczarskich w innowacyjne testy jest m.in. TOMLAB. Z pomocą tych innowacyjnych metod, badanie jakości mleka jest proste i pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, które wpływają na jakość, trwałość i smak finalnego produktu.
Wysoka wartość odżywcza mleka
Mleko jest produktem o wysokiej wartości odżywczej. Jest źródłem pełnowartościowego białka, które wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Stymulują funkcjonowanie układu odpornościowego oraz zwiększają zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem.
Bioaktywne składniki tłuszczu mlecznego przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, a także są prekursorami hormonów sterydowych. Szczególnie istotnym składnikiem mleka jest sprzężony kwas linolowy. Ma on działanie antykancerogenne, dzięki czemu wpływa na zahamowanie rozwoju nowotworów m.in. piersi, wątroby czy jelita grubego.
Mleko jest również cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera witaminy: A i D oraz z grupy B, a także jest źródłem wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Składniki te wpływają na poprawę funkcjonowania mózgu, wzmocnienie kości, a także biorą udział w odbudowie tkanek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana