12 października 2019

Kategoria:
Inne

Izolacje termiczne – zimnochronne i cieplne

Efektywność realizacji procesów technologicznych polega na wykonaniu jak najlepszego jakościowo produktu przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Na koszty wytwarzania składa się wiele czynników, począwszy od cen surowców, a skończywszy na zużyciu energii. Na to ostatnie znaczący wpływ ma stosowanie izolacji termicznych, zarówno zimnochronnych, jak i cieplnych.

Rola izolacji termicznej w oszczędzaniu energii

Większość procesów technologicznych wymaga stworzenia i zachowania odpowiednich warunków, dzięki którym zachodzą reakcje chemiczne czy następuje utrwalanie materiałów. W niektórych z nich znaczącą rolę odgrywa temperatura otoczenia. Wyparzanie, wypiekanie, topienie, gotowanie czy też przeciwnie – chłodzenie i wymrażanie – wiążą się z koniecznością wytworzenia odpowiednio niskich lub wysokich temperatur wewnątrz ciągu technologicznego czy maszyny.  Do wygenerowania, a jednocześnie utrzymania wymaganych parametrów jest konieczne wykorzystanie energii zewnętrznej – np. elektrycznego zasilania generatorów czy agregatów. Prąd kosztuje, dlatego odpowiednie zarządzanie energią wpływa też na ekonomikę funkcjonowania zakładu.

Standardowo wykonane urządzenia – bębny, piece, komory suszarni, rurociągi przesyłowe itp. – nie są przystosowanego utrzymania zimna lub ciepła we wnętrzu. Dlatego część energii wydostaje się na zewnątrz przez ściany lub, w przypadku urządzeń chłodniczych, jest wchłaniana do wewnątrz. W konsekwencji zachodzi konieczność dogrzewania lub chłodzenia wnętrza, co wymaga zużycia kolejnych porcji prądu. Wydostawanie się zimna albo ciepła na zewnątrz ma też inne konsekwencje. Powodując zmiany atmosfery w pomieszczeniu, niekorzystnie wpływa na środowisko i komfort pracowników. Izolacje termiczne zimnochronne i cieplne pomagają w utrzymaniu stałej temperatury środowiska.

Rodzaje izolacji termicznych

Podstawowym zadaniem termoizolacji jest oddzielenie dwóch środowisk o różnych temperaturach i zapobieganie przenikaniu energii w celu wyrównania parametrów obu środowisk. Pomimo podobnej funkcji w praktyce wyróżnia się dwa rodzaje izolacji termicznych. Są to:

  • izolacja zimnochronna, której zadaniem jest utrzymanie zimna wewnątrz zbiornika lub instalacji,
  • izolacja cieplna, która ma na celu ochronę wnętrza przed stratami ciepłą i ogranicza nagrzewanie się otoczenia, utrzymując na optymalnej wysokości temperaturę powierzchni zewnętrznej maszyny czy instalacji.

Efektywna termoizolacja powinna charakteryzować się określonymi cechami. Zaliczają się do nich:

  • niski współczynnik przewodzenia ciepła λ,
  • stabilność właściwości cieplnych w czasie,
  • niska zdolność absorpcji wilgoci,
  • odporność na szybkie zmiany temperatury (tzw. szok termiczny).
  • nieszkodliwość dla człowieka i środowiska.

W wytwarzaniu i montażu takich osłon specjalizuje się firma Frizo, która od ponad 30 lat działa w branży materiałów i konstrukcji o charakterze izolacyjnym. Wśród stosowanych przez nią rozwiązań są izolacje termiczne zimnochronne, wykonywane z kauczuku syntetycznego i pianki PUR, a także izolacje cieplne z wełny mineralnej, ceramicznej i kamiennej oraz otuliny z pianki poliuretanowej. W praktyce są też wykorzystywane maty lamelowe i kauczukowe oraz aerożel.