Dlaczego warto korzystać z doradztwa restrukturyzacyjnego dla firm?
17 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto korzystać z doradztwa restrukturyzacyjnego dla firm?

Drugie życie dla Twojej firmy

Głównym zadaniem profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego jest ratowanie przedsiębiorstwa zagrożonego upadłością. Niewypłacalna firma nie musi być likwidowana, pod warunkiem pomyślnego przejścia wszystkich niezbędnych procedur restrukturyzacyjnych. Doradca pełni w tej sytuacji funkcje doradcze i nadzorcze. Kontroluje działania podejmowane przez przedsiębiorcę, pomaga zarządzać firmą oraz prowadzić negocjacje z wierzycielami, kierując się w znacznej mierze ustaleniami określonymi przez sąd.

Sposoby wyjścia z kryzysu

Firmę można ratować na różne sposoby. Do tych stosowanych najczęściej zalicza się m.in. postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz sanacyjne.

W przypadku postępowania układowego, doradca nadzoruje układ i udziela fachowej pomocy w zakresie restrukturyzacji, przy przygotowywaniu układu i głosowaniu nad nim. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z postępowaniem sanacyjny, doradca zarządza restrukturyzowanym przedsiębiorstwem, zastępując w tej roli jego właściciela – objaśnia doradca biznesowy Włodzimierz Plewczyński.

Nadzieja dla wielu

Usługi doradztwa restrukturyzacyjnego cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w zeszłym roku z pomocy profesjonalistów skorzystało ponad dwieście firm i przedsiębiorstw zagrożonych upadłością. Blisko 75% z nich uchroniło się przed likwidacją. To doskonały wynik, który zdecydowanie dowodzi użyteczności procedur restrukturyzacyjnych i stwarza nadzieję na ich szersze rozpowszechnienie w bliskiej przyszłości. Restrukturyzacja sprawdza się także w sytuacjach profilaktyczno-prewencyjnych, kiedy przedsiębiorstwu nie grozi upadłość, lecz istnieje realne ryzyko wystąpienia kryzysu (na przykład niewypłacalności).