Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co się dzieje z ciałem zmarłego między śmiercią a pochówkiem?

Gdy umiera osoba bliska całość obowiązków związanych z przechowywaniem i przygotowaniem jej ciała do pochówku przejmuje zakład pogrzebowy. Dlatego często nie mamy świadomości, co dzieje się z ciałem zmarłego w czasie pomiędzy stwierdzeniem zgonu a dniem uroczystości pogrzebowych.
Zakład pogrzebowy transportuje ciało do chłodni
Po zgonie, który musi stwierdzić lekarz, wystawiana jest karta zgonu. Dokument ten jest niezbędny w dalszym procesie. Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, ciało zmarłego najpierw trafia do prosektorium. Kolejnym krokiem jest transport ciała do chłodni. Aby go zorganizować należy zadzwonić do zakładu pogrzebowego. Jeśli chodzi o Kraków może to być na przykład Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych prowadzące zakład pogrzebowy, ale i posiadające całodobową infolinię. W chłodni zapewniona jest stabilna temperatura i higieniczne warunki, w których zabezpieczone zwłoki mogą oczekiwać pogrzebu.
Jak zakład pogrzebowy przygotowuje ciało do pogrzebu?
Dalsze etapy zależą od wybranej formy pogrzebu. W przypadku pochówku tradycyjnego wykonywana jest toaleta pośmiertna, a zwłoki są ubierane. Jeżeli rodzina decyduje się na kremację zakład pogrzebowy używa specjalnej trumny bez lakieru i elementów metalowych. Również ubranie i ciało nie powinno zawierać metalu. Bardzo często zwłoki ubierane są w całun. Po spaleniu prochy umieszcza się w urnie. Po złożeniu szczątków w trumnie lub urnie przewozi się je jest na miejsce uroczystości pogrzebowej i składa w grobie lub kolumbarium.
Czym jest toaleta pośmiertna wykonywana w zakładzie pogrzebowym?
Toaleta pogrzebowa to szeroka gama czynności mających na celu przygotowanie ciała na wystawienie publiczne w trumnie. W zależności od stanu zwłok i życzeń rodziny może obejmować umycie ciała, golenie, czesanie, makijaż i manicure, a także bardziej inwazyjne procedury takie jak na przykład zamykanie ust, odgazowywanie, specjalistyczny makijaż ukrywający oznaki rozkładu, czy tuszowanie oznak przebytej choroby lub wypadku, tanatoplastyka. Niektóre osoby pragną samodzielnie przygotować ciało bliskiego zmarłego do pochówku. Jeśli jest ono w dobrym stanie, to zazwyczaj jest to możliwe. Ubieranie czy czesanie ciała bliskiej osoby może być dla wielu dobrym sposobem na pożegnanie się i rozpoczęcie żałoby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana