System RFID
13 kwietnia 2022

Kategoria:
Elektronika

Jak działa system RFID?

Jeżeli szukasz nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą Twojej firmie rozwinąć skrzydła, zwróć uwagę na technologię RFID. Z pewnością ten nowatorski system identyfikacji radiowej pomoże Ci zoptymalizować większość procesów produkcyjnych i logistycznych oraz wprowadzi biznes na wyższy poziom funkcjonowania. Dlatego przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działa system RFID.

Na czym polega system identyfikacji radiowej RFID?

Pierwszym krokiem do poznania tego systemu jest rozszyfrowanie skrótu RFID. Pojęcie Radio Frequency Identification opisuje nowoczesną technologię polegającą na odczycie, przesyle i przechowywaniu danych w specjalnych chipach. Stała się ona standardem, dzięki któremu możliwe jest łatwe i precyzyjne identyfikowanie towarów, obiektów lub osób. Jak można dowiedzieć się od specjalistów dostawcy technologii RFID Turck z Opola, w obrębie systemu RFID tworzyć można wiele konfiguracji, które korzystając z odpowiednich aplikacji, pomocne są w wielu dziedzinach biznesowych, a nawet w życiu codziennym.

Jak skonfigurowany jest system RFID?

Technologia RFID usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstw poprzez optymalizację procesów produkcyjnych, automatyzację łańcucha dostaw, obsługę logistyczną, inwentaryzację magazynów i środków trwałych, a także kontrolę dostępu do obiektów. To zaledwie wycinek możliwości systemu radiowej identyfikacji. RFID jest doskonałym oprogramowaniem dla sklepów samoobsługowych, może być pomocny w identyfikowaniu maszyn, narzędzi, materiałów i wyrobów, a nawet można mu powierzyć lokalizację wagonów metra w czasie rzeczywistym lub identyfikację zwierząt. Technologia opiera się na radiowej współpracy tagów, tzw. znaczników, na których są gromadzone i przetwarzane dane oraz mobilnych lub stacjonarnych czytników, odczytujących dane. Elementami uzupełniającymi system są specjalne znaczniki w formie niewielkich nośników o różnych kształtach, takie jak etykiety FRID, opaski, mikrochipy oraz karty zbliżeniowe (aktywne, pasywne lub półaktywne).

Jak funkcjonuje RFID?

RFID jest rozwiązaniem informatycznym „pod klucz”. Oznacza to, że jest konfigurowany w zależności od zapotrzebowania i oczekiwań klientów. System składa się z niemal dowolnej ilości znaczników oraz z czytników, które zintegrowane są z rejestratorem RFID. Ten z kolei przesyła informacje do programu komputerowego, który może być bazą danych albo częścią systemu identyfikacji lub dostępu. W zależności od rodzaju znacznika i standardu częstotliwości radiowej czytnika możliwy jest zapis lub odczyt danych z różnych odległości. Konfiguracja systemu pozwala na jednoczesny odczyt wielu różnych tagów, będących w zasięgu czytnika lub anteny RFID.