20 sierpnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa to dla młodej kobiety duże przeżycie. Wiele zależy od wieku, w którym decyduje się ona odwiedzić ginekologa, prawie zawsze jednak pierwszej wizycie towarzyszy wstyd i skrępowanie. Jak się przygotować do wizyty, aby być możliwie najbardziej zrelaksowaną i znać odpowiedzi na pytania, które zada lekarz? Czego się spodziewać po pierwszej wizycie?

Przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa

Na początku lekarz przeprowadzi wywiad, czyli zada Ci kilka pytań. Koniecznie weź ze sobą kalendarzyk. Lekarz ginekolog będzie chciał poznać termin ostatniej miesiączki, będzie o to pytał na każdej kolejnej wizycie. Będzie chciał wiedzieć, kiedy dostałaś pierwszej miesiączki i czy miesiączkujesz regularnie. Czy ogólnie masz obfity okres i jak długo trwa. Powinien też zapytać o historię chorób w Twojej rodzinie, zwłaszcza o nowotwory narządów kobiecych. To pozwoli określić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka. Istotne dla lekarza będzie, czy odbyłaś już swój pierwszy stosunek seksualny. Od tego będzie zależała metoda badania. Kobiety, które nie współżyły, bada się przez odbyt, aby nie naruszyć delikatnej błony dziewiczej. Przed wizytą u ginekologa koniecznie się podmyj, na wszelki wypadek weź ze sobą chusteczki do higieny intymnej, aby w razie potrzeby odświeżyć się przed wizytą. To zdecydowanie doda Ci pewności siebie. Nie przejmuj się takimi kwestiami, jak depilacja – lekarz nie zwróci na to uwagi. Badanie będzie bardziej komfortowe i bezbolesne, jeśli się odprężysz.

Kiedy się udać na pierwszą wizytę u ginekologa?

Wizyta w gabinecie ginekologicznym pacjentki, która nie ukończyła 18 lat, powinna odbyć się za wiedzą i zgodą opiekuna prawnego niepełnoletniej pacjentki. Trzeba pamiętać, że lekarz przeprowadzi wywiad i wykona potrzebne badania z troską o prywatność pacjentki – informuje lekarz z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku.

Jeśli jesteś niepełnoletnia, powinnaś udać się do gabinetu z opiekunem. Możesz poprosić o to mamę. Nie martw się, nie będzie musiała wchodzić z Tobą do gabinetu. Wiele kobiet z powodu wstydu odwleka wizytę u ginekologa aż do pierwszej ciąży, a dolegliwości intymne leczy domowymi sposobami. Zdecydowanie lepiej się przełamać i pójść do lekarza wcześniej. Jeśli masz mniej niż 25 lat i jesteś aktywna seksualnie od co najmniej trzech, powinnaś wykonać cytologię, natomiast jeśli ukończyłaś 25 rok życia, powinnaś mieć wykonywane to badanie regularnie. Pamiętaj, aby do ginekologa pójść zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego – upławy, świąd w okolicach intymnych, nieregularne i bolesne miesiączki, nagłe zmiany w cyklu miesięcznym.