Pierwsza wizyta u lekarza dentysty dziecko
9 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty i jak je przygotować do wizyty?        

Pierwsza wizyta u lekarza dentysty to stres zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Aby oswoić strach, warto wcześniej dowiedzieć się, jak przebiega takie spotkanie i jak należy się do niego przygotować. W artykule wyjaśniamy, w jakim wieku należy zabrać dziecko na przegląd dentystyczny i jak przebiega pierwsza wizyta malucha w gabinecie.

Kiedy udać się z dzieckiem po raz pierwszy do stomatologa?

Jak informują specjaliści, większość rodziców przyprowadza swoje pociechy do gabinetu stomatologicznego zbyt późno. Zwykle zapisują dziecko dopiero wtedy, gdy pojawią się objawy świadczące o rozwoju próchnicy, czyli ból zęba bądź pierwsze widoczne oznaki zmian na szkliwie. Tymczasem zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce między 6 a 12 miesiącem życia dziecka, gdy u malucha pojawi się pierwszy ząb. Dlaczego już wtedy warto spotkać się ze specjalistą? Po pierwsze, dziecko oswoi się z gabinetem i będzie miało dobre skojarzenia ze spotkaniem z dentystą. Regularne kontrole pozwolą uniknąć zaawansowanego rozwoju próchnicy, a tym samym późniejszego bólu i kosztownego leczenia. Do stomatologa dziecięcego należy udać się z dzieckiem także przed ząbkowaniem, gdy wystąpią infekcje jamy ustnej lub pojawią się komplikacje przed wyrośnięciem pierwszego ząbka.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Jeśli pierwsze spotkanie dziecka z dentystą ma miejsce od razu po pojawieniu się pierwszego mleczaka, wówczas do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przegląd ząbków nie będzie praktycznie żadnym dyskomfortem dla malucha. Dziecko podczas kontroli zwykle siedzi u rodzica na kolanach i np. ogląda bajki. W tym czasie stomatolog za pomocą lusterka, lampy i innych narzędzi ocenia stan uzębienia i błony śluzowej. Zupełnie inaczej jest, gdy pierwsza wizyta u dentysty ma miejsce wtedy, gdy rozwinie się próchnica. Konieczne jest wtedy podjęcie leczenia. Nowoczesne techniki pozwalają na zminimalizowanie bólu, jednak nie da się ukryć, że samo wiercenie w zębach może być dla dziecka stresujące. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby rodzice skupiali się na profilaktyce, dzięki czemu maluch uniknie nieprzyjemnych konsekwencji zaniedbania o stan zębów. Usługi bezbolesnego leczenia próchnicy oferują stomatolodzy w gabinecie Idental Clinique we Wrocławiu.