żylaki
12 lutego 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak pozbyć się żylaków laserem EVLT?

Choroby atakujące naczynia obwodowe stanowią ważny problem społeczny. Zachorowalność wiąże się z czynnikiem genetycznym oraz warunkami życia, jakie obserwujemy we współczesnej cywilizacji. Z powodu miażdżycy, zakrzepów i zatorów tętnic, a także niewydolności żył głębokich kończyn dolnych oraz żylaków choruje co drugi mieszkaniec krajów uprzemysłowionych.

Przyczyny powstawania żylaków

Warto zawczasu uchronić się przed tym niebezpieczeństwem i wiedzieć, jak postępować w przypadku wystąpienia żylaków. Ich przyczyną jest najczęściej praca w pozycji stojącej lub siedzącej, co wiąże się z niedostateczną ilością ruchu. Może to być również długotrwały ucisk na żyły kończyn dolnych spowodowany nieodpowiednim ubraniem, a także niewystarczająca ilość zastawek żylnych lub ich uszkodzenie.

W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej odczuwane są: kurcze oraz bóle mięśni łydek, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, pieczenie oraz pulsowanie w kończynach, zabarwienie kostek na brązowo, a także obrzęki podudzi, które występują nawet po nocnym odpoczynku.

Sposoby leczenia żylaków

Istnieje kilka sposobów leczenia żylaków. Może to być np. stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych, np. rajstop, pończoch lub podkolanówek. Hamowanie objawów niewydolności żylnej powoduje również stosowanie leków i maści, które wspomagają powrót krwi z żył do serca. Innym sposobem jest skleroterapia, która polega na podaniu specjalnego środka do żył, który ma za zadanie zniszczenie żył, ich zrośnięcie i wyłączenie z krwiobiegu. W skrajnych przypadkach zaleca się zastosowanie leczenia chirurgicznego, które polega na wycięciu chorych żył, głównego pnia żyły oraz poszerzonych widocznych żylaków.

Nowatorska metoda laserowego usuwania żylaków

Warto zapoznać się jednak z leczeniem laserem endowaskularnym (EVLT), które można przeprowadzić w Centrum Bellazone. Polega ono na zamknięciu światła dużej żyły bez wykonywania zbędnych nacięć na skórze poprzez wprowadzenie do niej cewnika, którego końcówka emituje światło lasera. Jest to najbardziej popularna nieinwazyjna metoda operowania żylaków. Bardzo skuteczna i zapewniająca wysoki komfort pacjentowi zarówno podczas, jak i po operacji. Bezpośrednio po zabiegu jest on bowiem zdolny do swobodnego poruszania się bez potrzeby leczenia lub hospitalizacji i może wrócić do domu, co jest niemożliwe po klasycznym zabiegu chirurgicznym. Warto podkreślić, że niewiele centrów w Polsce stosuje tę innowacyjną procedurę medyczną. Centrum Bellazone dba o to, aby pacjent miał zapewnioną kompleksową opiekę na każdym poziomie leczenia choroby żylakowej i zapewnia, w razie potrzeby, inne metody kuracji, takie jak skleroterapia lub miniflebektomia. Innymi zaletami zastosowania leczenia laserem EVLT – zabiegu, który wykonywany jest całkowicie ambulatoryjnie – jest to, że nie wymaga on znieczulenia ogólnego, który często prowadzi do powikłań pooperacyjnych, trwa zwykle 2-3 godzin, nie pozostawia blizn, nacięć oraz krwiaków, ale przede wszystkim jest bardzo skuteczny. Zabieg przeprowadzony metodą laserową wiążę się z mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu do metody tradycyjnej, a pacjenci są zwykle zdolni do codziennej aktywności już w dniu leczenia – dodaje ekspertka z Centrum Bellazone.