25 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu rozstępów?

Rozstępy mogą pojawić się nawet u osób bardzo młodych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przypominają one nieco blizny. Są to jasne pręgi na skórze powszechnie uważane za defekt urody. Dziś mamy możliwość bezpiecznego i trwałego usuwania rozstępów. Dowiedz się więcej o przyczynach ich powstawania i sposobach na pozbycie się rozstępów. Z jakich technologii laserowych korzysta się w tych zabiegach?

Czym są i jak powstają rozstępy?

Rozstępami nazywa się jasne podłużne znaki na skórze. Pojawiają się one w miejscach, które uległy szybkiemu rozrostowi na skutek ciąży, zwiększenia masy ciała czy gwałtownego wzrostu młodego człowieka.

Przyczyną rozstępów jest pękanie włókien kolagenowych – mówi specjalista z Przychodni Specjalistycznej High-Med. – Gdy dana partia ciała szybko się powiększa np. w okresie dojrzewania na skutek powiększania się piersi u dziewcząt, skóra mocno się napina i miejscami włókna kolagenowe nie wytrzymują. Sprzyjają temu czynniki genetycznie, niektóre choroby i leki, a także zaburzenia hormonalne.

Niektóre partie ciała są szczególnie narażone na pojawienie się rozstępów. U kobiet są to piersi i biodra, a w ciąży brzuch. U mężczyzn rozstępy występują zazwyczaj na plecach (w okresie wzrostu), choć mogą pojawiać się też na partiach ciała,  które są silnie trenowane – na skutek szybkiego przyrostu masy mięśniowej.

Rozstępy można usunąć! Jak wygląda laserowe usuwanie rozstępów?

Kiedyś rozstępy były zmianami trwałymi. Dziś można się ich pozbyć raz na zawsze. Służą temu zabiegi laserowe.

Wysoką skuteczność w usuwaniu rozstępów, ale też blizn i przebarwień, wykazuje Fraxel re:store. Podczas zabiegu z wykorzystaniem tego lasera jego działaniu poddaje się wybrane fragmenty skóry. Światło lasera w najmniejszym stopniu nie narusza okolicznych tkanek. Dociera do tkanki podskórnej oraz skóry właściwej, gdzie miejscowo stymuluje włókna kolagenowe do regeneracji.

Zabieg Fraxel re:store jest całkowicie bezpieczny. Nie odnotowano powikłań takich jak bliznowacenia czy infekcje. Odczucia podczas zabiegu to zazwyczaj lekkie kłucie. Komfort pacjentów zwiększają miejscowo stosowane maści przeciwbólowe.

Zabieg laserowego usuwania rozstępów trwa, w zależności od tego, jak duży jest obszar poddawany terapii, od 10 do 45 minut. Rezultaty ujawniają się stopniowo, co jest związane z czasem trwania produkcji nowych włókien kolagenowych. Pierwsze zmiany dostrzeżesz po kilku dniach. Pełne efekty są widoczne po około 3 miesiącach. Zabiegi powinny być powtarzane około 3 do 5 razy co kilka tygodni – częstotliwość jest uzgadniana z lekarzem.

Gojenie następuje szybko, a bezpośrednio po zabiegu możesz wrócić do codziennych zajęć w ciągu kilku godzin.