szyba-samochod
17 maja 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy warto zdecydować się na naprawę szyby samochodowej?

W przypadku kontroli drogowej policjant ma prawo ukarać mandatem kierowcę pojazdu, na którego szybie będą pęknięcia bądź rysy. Tego typu uszkodzenia negatywnie wpływają na widoczność podczas prowadzenia samochodu. Warto jednak podkreślić, że podejmowanie ryzyka jest zbędne, gdyż punktowo uszkodzoną szybę nie zawsze trzeba wymienić, a często możliwa jest jej szybka naprawa.

Odpryski i pęknięcia

Do uszkodzenia szyby może dojść nawet z błahego powodu. Bardzo często odpryski i pęknięcia powstają na skutek np. uderzenia kamienia spod kół. W takich przypadkach naprawa szyby jest konieczna, gdyż powstałe w niej ubytki przybierają postać promienistych pęknięć, zagłębień lub rys o różnych kształtach i wielkości. Należy podkreślić, że tego typu uszkodzenia z czasem będą się powiększały, dlatego nawet niewielkie pęknięcie lub odprysk wymaga naprawy szyby. Naprawa szyby w aucie zależna jest od lokalizacji uszkodzenia oraz jego rodzaju – większość można naprawić tak, by nie była konieczna całkowita wymiana szyby. Warto również pamiętać, że w przypadku takich uszkodzeń powstałe ubytki odpowiadają za rozpraszanie się promieni światła, co w konsekwencji prowadzi do oślepienia kierowcy podczas jazdy. Dlatego też pęknięcia bądź odpryski są przyczyną otrzymania mandatu podczas kontroli drogowej lub negatywnej oceny w czasie obowiązkowego badania technicznego pojazdu.

Nieszczelność, zły montaż, konieczna wymiana mechanizmu

Naprawa szyby samochodowej może wynikać nie tylko z uszkodzeń takich jak pęknięcia bądź odpryski, ale może być również związana z innymi uszkodzeniami. Bardzo często problemem jest nieszczelność połączenia szyby z karoserią wynikająca z niewłaściwego montażu lub korozji gniazda szyby. Skutkiem tego jest parowanie, zamarzanie i korozja połączeń elektrycznych wewnątrz auta co zmniejsza komfort oraz prowadzi do kosztownych napraw. W takich sytuacjach najczęściej pomaga demontaż, usunięcie korozji i prawidłowy montaż szyby. Inną usterką wymagającą naprawy jest źle zamontowana szyba, co na szczęście nie zdarza się tak często. Serwis szyb samochodowych świadczy również takie usług jak np.: wymiana mechanizmu opuszczania szyb, wyjmowanie szyb do napraw blacharsko-lakierniczych oraz przyklejanie lusterek. 

Dlaczego warto zdecydować się na naprawę szyby samochodowej?

Istotne jest, aby zdać sobie sprawę, jak ważna jest szybka reakcja właściciela pojazdu na konkretne uszkodzenie szyby. Z doświadczenia wiem, że nie warto bagatelizować problemu, gdyż wtedy można tylko pogorszyć sytuację, m.in. narazić się na większy koszt, a co gorsza stworzyć niebezpieczeństwo, którego szybką i skuteczną naprawą można uniknąć – podkreśla specjalista z serwisu Szyby Samochodowe Artur Horoszko z Elbląga.