4 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak polerować lakier, by karoseria pojazdu wyglądała jak nowa?

Wielu kierowców dba nie tylko o sprawność swojego samochodu, ale także o jego atrakcyjny wygląd. Elementem, o który muszą szczególnie dbać, jest karoseria. Właściciele pojazdów szukają coraz lepszych sposobów polerowania, aby lakier wyglądał jak nowy. Również warsztaty samochodowe proponują sprawdzone środki do przeprowadzania auto detailingu, po których lakier zyskuje świeży wygląd.

Przygotowanie samochodu do polerowania

Aby lakier po polerowaniu zyskał nowy, świeży wygląd, należy na samym początku odpowiednio przygotować karoserię do odnowy. Jak zrobić to właściwie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że brak właściwego przygotowania jest pierwszym i jednym z najważniejszych błędów. Aby auto detailing mógł przynieść oczekiwane efekty, trzeba oczyścić karoserię:

  • z brudu,
  • kurzu,
  • drobinek piasku,
  • soli drogowej,
  • związków organicznych.

Bez tego etapu prac niemożliwe będzie dokładne naniesienie preparatów pielęgnacyjnych czy nowej warstwy lakieru. Właściwa kosmetyka pojazdu sprawia, że wygląda on jak nowy, a wszelkie ślady użytkowania czy powstałe na karoserii rysy znikają. Na taką odnowę i lakierowanie decydują się często osoby, które mają w planach sprzedaż samochodu, choć nie tylko. Wielu kierowców lubi dbać o swój pojazd, aby podróż była czystą przyjemnością.

Polerowanie lakieru oczywiście służy nie tylko zachowaniu estetycznego wyglądu. To ważny zabieg, który zapobiega niszczeniu karoserii samochodowych. Czynności wykonywane przed samym polerowaniem, takie jak czyszczenie z brudu pozwalają uniknąć, na przykład powstawania ognisk korozji.

Polerowanie lakieru krok po kroku

Zanim oddasz samochód do polerowania czy wybierzesz odpowiednie kosmetyki samochodowe, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jeśli zabiegi, takie jak czyszczenie karoserii i polerowanie wykonujesz samodzielnie, zadbaj o odpowiednie narzędzia i preparaty. Pracownicy Komisu samochodowego Stefan Dream Cars w Radzionkowie polecają zakup polerki oraz wysokiej jakości kosmetyków.

Po dokładnym oczyszczeniu karoserii z brudu i kurzu można przystąpić do właściwego polerowania. Najskuteczniejszą metodą będzie w tym przypadku zastosowanie polerki napędzanej silnikiem, ponieważ polerowanie ręczne z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Po renowacji lakieru przychodzi czas na jego zabezpieczenie. Warto w tym przypadku użyć wosku nakładanego na lakier, który utrwali efekt. W usuwaniu zarysowań sprawdza się natomiast pasta polerska, której rodzaj należy wybierać pod względem warstwy lakieru.