wynajem samochodu
18 kwietnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Długoterminowy wynajem samochodu. Zalety rozwiązania

Nie chcesz ponosić kosztów utrzymania pojazdu, a samochód jest Ci potrzebny tylko przez kilka miesięcy? Długoterminowy wynajem samochodu może być naprawdę opłacalny. Dowiedz się, jakie są miesięczne koszty takiej usługi, kto powinien ją rozważyć i co konkretnie Ty możesz zyskać, decydując się na wspomnianą opcję. Te informacje pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Po co długoterminowy wynajem auta?

Długoterminowy wynajem samochodu wiąże się z wieloma korzyściami dla kierowcy. Przede wszystkim najemca nie ponosi kosztów utrzymania samochodu, a ratę najmu można wliczać w koszty prowadzenia firmy, tak jak w przypadku leasingu. Jest to więc świetna alternatywa zarówno dla osób prywatnych, jak i dla klientów biznesowych.

Umowa na wynajem długoterminowy podpisywana jest na okres kilku lub kilkunastu miesięcy.

Ile kosztuje taki wynajem?

Koszt usługi uzależniony jest od długości wynajmu oraz od rodzaju auta. Najtańsze modele można wynająć już za 1100 złotych na okres 1-3 miesięcy. Pojazdy najwyższej klasy to zaś koszt rzędu 1990 netto złotych miesięcznie (w przypadku wynajmu powyżej roku).

Długoterminowy, czyli jaki?

W czasie długoterminowego wynajmu samochodu ponosi się opłatę miesięczną. Długość wynajmu uzależniona jest więc od chęci i potrzeb najemcy. Jak mówi ekspert z firmy Best-Rent:  „Niektórzy klienci decydują się na 3-miesięczny wynajem, a inni wybierają opcję 12-miesięczną, a nawet na wynajem powyżej roku.

Kiedy warto rozważyć długoterminowy wynajem auta?

  • Gdy nie masz zdolności kredytowej lub nie chcesz jej obciążać: Twoim marzeniem jest samochód za 40 tysięcy i więcej? Tak duży wydatek wiąże się najczęściej z wzięciem kredytu. Jeśli w Twoim przypadku nie jest to możliwe, długotrwały wynajem może być świetną alternatywą. Miesięczna opłata za tego typu usługę jest zbliżona do kosztów spłacania pożyczki i nie jest wymagana wpłata własna.
  • Gdy nie chcesz ponosić kosztów ubezpieczenia i utrzymania: regularne przeglądy, serwis, naprawy, wymiana opon, ubezpieczenie – to wszystko kosztuje. Długoterminowy wynajem pojazdu może być świetną opcją dla osób, które z różnych powodów nie chcą ponosić zbyt dużych wydatków na eksploatację własnego środka transportu.
  • Gdy cenisz sobie mobilność zawodową i mieszkaniową: w dzisiejszych czasach ludzie często zmieniają miejsce zamieszkania lub pracę. Może się okazać, że w pierwszej połowie roku auto będzie niezbędne, a w drugiej będzie już tylko generować niepotrzebne koszty. Wiele osób nie chce być „uwiązanych” kosztowną ruchomością.
  • Gdy decydujesz się na pracę sezonową: na co dzień mieszkasz w świetnie skomunikowanym mieście i poruszasz się środkami transportu publicznego, ale na 3 miesiące musisz wyjechać do zupełnie innego miejsca, gdzie niezbędny jest samochód? Byłoby to naprawdę problematyczne, by kupować samochód i ponosić koszty jego utrzymania jedynie z powodu kilkumiesięcznej aktywności. Długoterminowy wynajem auta sprawdzi się u wszystkich osób, które sezonowo wykonują działalność zawodową.