2 lutego 2020

Kategoria:
Moda

Rajstopy, które pomagają zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) kończyn dolnych to poważna dolegliwość niosąca za sobą poważne skutki zdrowotne. Profilaktyka niewydolności żył w chwili obecnej obejmuje  aktywność fizyczną, kompresjoterapię – leczenie polegające na stopniowanym ucisku. Ucisk taki może zostać wywołany za pomocą rajstop lub pończoch uciskowych, których na rynku jest wiele. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni produkt.

Przewlekła niewydolność żylna – kogo dotyczy?

W obecnych czasach coraz częściej słyszymy o chorobach żył kończyn dolnych, w tym o przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to choroba powszechna szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie odsetek osób prowadzących siedzący tryb życia jest zdecydowanie wyższy. Częściej diagnozowana jest u kobiet, jednak nie znaczy to, że mężczyźni nie są narażeni na niekorzystne skutki jej występowania. Szacuje się, że w Polsce choroba ta występuje u ok. 50% kobiet i ok. 40% mężczyzn. Stosowanie profilaktycznie rajstop uciskowych jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży, które przez zachodzące w organizmie zmiany hormonalne oraz zmianę masy ciała są  narażone na szybszy rozwój PNŻ w tym ważnym dla siebie okresie życia.

Rajstopy uciskowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Rajstopy uciskowe posiadają cztery klasy kompresji, które są stopniowane za pomocą siły ucisku. Klasa I, o sile w przedziale 18-  21 mmHg, stosowana w profilaktyce PNŻ i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Pozostałe trzy klasy to produkty, których stosowanie w dłuższym okresie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Aby dobrać produkt odpowiedni rozmiarem dla siebie, należy uwzględnić swoją wagę, wzrost oraz wymiary nóg (obwód i długość nóg) w następujących miejscach:

  • b – najwęższy obwód nad kostką;
  • d – najwęższy obwód pod kolanem (na wysokości kości strzałkowej);
  • f – obwód w połowie uda;
  • g – najszerszy obwód uda (5 cm poniżej pachwiny);
  • h – obwód bioder;
  • t – obwód pasa;
  • AD – długość podkolanówki mierzona po wewnętrznej stronie podudzia (w pozycji stojącej);
  • AG – długość pończochy/rajstopy mierzona od podłoża po stronie wewnętrznej nogi do 5 cm poniżej pachwiny.

Należy także zwrócić uwagę, czy nie podlegamy wykluczeniu z kompresjoterapii z uwagi na występowanie zapalenia skóry i tkanki podskórnej, chorej, sączącej się skóry, zaawansowanej niewydolności serca lub niedokrwienia kończyn klasy III i IV.

Mnogość wzorów produktów kompresyjnych

Specjalista firmy Solidea podpowiada:

Podczas doboru produktów kompresyjnych nie ograniczają nas wzory ani kolory. Mamy do wyboru zarówno pończochy, jak i rajstopy, podkolanówki  legginsy o różnych sposobach wykończenia, modelach. Obecnie produkty te ofertą estetyczną nie odróżniają się od klasycznych wyrobów pończoszniczych, przy czym dodatkowo przyczyniają się do zapobiegania rozwojowi oraz  leczenia PNŻ.

Nietrudno zauważyć, że jest to sytuacja, w której zwycięzcą jest konsument, ponieważ bez wyrzeczeń zyskuje zdrowie. Szeroki wybór typów produktów kompresyjnych pozwala znaleźć produkty odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku.