Obuwie robocze
25 października 2020

Kategoria:
Moda

Najważniejsze cechy dobrych butów roboczych

Buty robocze to obowiązkowy element wyposażenia osób pracujących w trudnych warunkach. Chronią one przed działaniem szkodliwych substancji chemicznych wykorzystywanych w danym zakładzie lub przed różnymi urazami fizycznymi. Brak odpowiedniego obuwia podczas pracy może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Po czym poznać, że dane buty robocze są odpowiednie?

Buty robocze w zakładach przemysłowych

Buty robocze mogą różnić się od siebie w zależności od dokładnego zastosowania. Zdarza się, że dany zakład pracy określa szczegółowe parametry takiego obuwia lub samodzielnie zamawia wybrany egzemplarz. Na rynku znaleźć można modele o różnych klasach ochrony, wytrzymałości, odporności na poślizg oraz przepuszczalności wody i powietrza. Wymagania odnośnie obuwia roboczego zazwyczaj stawia specjalista BHP z danej firmy.

Buty robocze pojawiają się nie tylko w halach produkcyjnych. Noszą je pracownicy służby zdrowia, listonosze, piekarze, pracownicy sortowni, górnicy i wiele innych osób. Z tego powodu wybór obuwia roboczego jest tak duży, a poszczególne modele różnią się od siebie pod względem właściwości.

Buty noszone przez pracowników zakładów zajmujących się obróbką szkła czy metalu różnią się od tych, które zakładają górnicy. Bez względu na ten fakt, podczas wyboru odpowiedniego obuwia roboczego należy skupić się na jego właściwościach ochronnych. Jest to najważniejszy parametr, który pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych urazów. – mówi specjalista z firmy AMW Odzież Robocza.

Jak poznać dobre buty robocze?

Dobre buty robocze powinny być wytrzymałe. W większości dostępnych modeli znajduje się tak zwany podnosek, wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu. Jego zadaniem jest ochrona stopy przed uderzeniem z siłą nawet 200J. Bardzo często obuwie robocze wyposaża się także w dodatkowe wzmocnienie zabezpieczające palce od góry.

W niektórych zakładach przemysłowych pracuje się z płynami, które po rozlaniu na posadzkę mogą powodować poślizg. Z tego powodu dobre buty robocze powinny być wyposażone w podeszwy antyprzebiciowe i antypoślizgowe. Takie modele nie tylko zabezpieczają pracownika przed ślizganiem, lecz także chronią jego stopy przed wbiciem ostrych przedmiotów. Ma to ogromne znaczenie w przypadku firm zajmujących się obróbką szkła czy metali.

Parametry ochronne butów roboczych są bardzo ważnym aspektem, ale wybierając odpowiedni model, warto skupić się także na własnej wygodzie. W takim obuwiu spędza się minimum 8 godzin dziennie, często jedynie w pozycji stojącej. Z tego powodu warto wybierać lekkie egzemplarze o nieco większym rozmiarze.