4 września 2021

Kategoria:
Moda

Jak dobrać kurtkę zimową do figury?

Zimowa kurtka to niezbędny element garderoby, szczególnie w naszym klimacie. I choć zapewnia nam ochronę przed zimnem, na ogół nie jest przez nas zbyt lubiana. Obawiamy się, że duża objętość materiału może optycznie dodać nam kilogramów i nie zawsze wiemy, na jaki krój się zdecydować. Często więc porzucamy marzenia o atrakcyjnym wyglądzie i stawiamy jedynie na walory praktyczne. Tymczasem w zimowej kurtce można wyglądać korzystnie, trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dobrać kurtkę zimową do figury.

Niezależnie od rodzaju, najważniejszym zadaniem zimowej kurtki jest ochrona przed zimnem. Można jednak sprawić, aby była ona jednocześnie ozdobą i podkreślała atuty figury. Aby to zrobić, warto rozpocząć od określenia typu swojej sylwetki. I choć przedstawicielki płci pięknej różnią się od siebie budową, najczęściej wskazuje się cztery typy sylwetek: klepsydrę jabłko, gruszkę i prostokąt.

Figura klepsydry to kwintesencja kobiecości, charakteryzuje się bowiem wyraźnym wcięciem w talii, szerszymi biodrami i wydatnym biustem. Jej największym atutem jest zatem wąska talia, warto zatem wybrać taki model kurtki, który maksymalnie ja podkreśli.

Ekspert ze sklepu Monita Stile wyjaśnia, czym się powinna charakteryzować kurtka zimowa dla pani o figurze klepsydry.

Zimowa kurtka powinna się charakteryzować prostym krojem bez zbytnio rozbudowanej góry. Duże kaptury czy wydatne, futrzane kołnierze nie będą dobrym wyborem, mogą bowiem zaburzyć proporcje sylwetki. Warto zatem postawić na kurtkę dopasowaną o jak najprostszej formie, najlepiej jednak z wcięciem w talii. Jeśli dodatkowo zostanie ono podkreślone paskiem, uwydatni wąską talię i korzystnie wpłynie na wygląd.

Panie o figurze w typie jabłka najczęściej nie posiadają wcięcia w talii i mają więcej krągłości w okolicy brzucha. Mogą również posiadać duży biust i szczupłe zgrabne nogi. Sylwetka jest zatem masywniejsza górą. Przy wyborze kurtki trzeba zatem uważać, aby tego dodatkowo nie podkreślić. Dobrze sprawdzą się kurtki puchowe, które będą się charakteryzowały ciepłem mimo niewielkiej ilości materiału. Optymalna będzie długość do połowy uda i brak taliowania. Warto także unikać zbyt dużego pikowania, na rzecz podłużnych lub ukośnych przeszyć, które optycznie wysmuklą sylwetkę.

Gruszka charakteryzuje się pełniejszymi biodrami i udami, a jednocześnie wąskimi ramionami, jest to zatem typ sylwetki z masywniejszym dołem i drobniejszą górą. Aby skorygować proporcje sylwetki, warto wybrać kurtkę, w której uwaga skupi się na górnej części ciała. Duży kaptur czy szeroki kołnierz optycznie zmienią proporcje. Warto również, aby kurtka była nieco dłuższa, luźniejsza i delikatnie rozkloszowana. Pozwoli to odwrócić uwagę od masywniejszego dołu.

Czwarty typ sylwetki to tzw. prostokąt. Jej posiadaczki są na ogół bardzo szczupłe i nie posiadają wcięcia w talii. Najczęściej nie mają one problemu z wyborem kurtki zimowej, ponieważ jest to typ sylwetki, który wymaga dodania objętości. Można sobie zatem pozwolić na grubsze, pikowane materiały, a także większe kaptury czy kołnierze. Nie mogą być one jednak przesadnie duże, aby nie przytłoczyły drobnej sylwetki. W tym przypadku sprawdzą się nieco dłuższe kurtki, które także dodadzą objętości.

Kurtka zimowa to element garderoby, który może korzystnie wpłynąć na nasz wygląd pod warunkiem, że zostanie właściwie dobrany. Z pewnością warto więc określić typ swojej sylwetki i wybrać taki krój, który w pełni podkreśli jej atuty.