25 września 2019

Kategoria:
Inne

Pręty gwintowane DIN 976. Charakterystyka

Norma DIN 976 precyzuje charakterystykę gwintów wykorzystywanych do produkcji śrub dwustronnych do połączeń kołnierzowych oraz prętów gwintowanych Cechą charakterystyczną wszystkich tych wyrobów jest brak główki wkręta. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie główka ta mogłaby być elementem wystającym, a tym samym przeszkadzać. Jakimi jeszcze cechami charakteryzują się pręty gwintowane DIN 976?

Niezależnie od rodzaju produktu, czy są to śruby czy pręty, może łączyć je wspólna cecha: norma DIN 976. Informuje nas ona, że produkty te pomimo znaczących różnic w wielkości mają ten sam gwint. Asortyment produktów metalowych, dostępnych na przykład w sklepie Śruby24, jest bardzo duży: różnią się one nie tylko rozmiarem, ale również gwintem czy innymi parametrami. Dzięki normie DIN 976, w przypadku konkretnego zastosowania, mamy pewność, który element będzie spełniał nasze wymagania.

Zastosowanie prętów gwintowanych

Pręty gwintowane ze względu na swoją długość, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych śrub. Mogą łączyć ze sobą elementy o dużej grubości lub zlokalizowane daleko od siebie. Wykorzystywane są głównie w budownictwie. Z racji tego, że nie posiadają zakończenia ich montaż nie musi być wykonywany w określonym kierunku. Zazwyczaj mocuje się je za pomocą nakrętkach motylkowych lub tradycyjnych sześciokątnych. Mają szeroki zakres stosowania, w zależności od długości, materiału z którego zostały wykonane lub rodzaju gwinta.

Prętów gwintowanych używa się przede wszystkim do montażu przewodów wentylacyjnych, kształtowników, więźby dachowej, przewodów elektrycznych czy korytek dla kabli, a także do blach umieszczonych w większych odległościach, instalacji hydraulicznej, w tym rur, a nawet do sufitów podwieszanych.

Rodzaje prętów gwintowanych zgodnych z normą DIN 976

Pręty gwintowane możemy podzielić ze względu na rodzaj gwinta na pręty z gwintem metrycznym i trapezowym. Dodatkowo pręty z gwintem metrycznym mogą być lewo-, prawo- lub drobnozwojne, natomiast trapezowe lewo- lub prawozwojne. Gwinty różnią się zarysem – metryczne mają zarys trójkątny.

Tego rodzaju pręty mogą być również wykonane z różnych materiałów. Może to być stal nierdzewna, stal kwasoodporna lub mosiądz. Dodatkowo mogą być zabezpieczone za pomocą ocynku galwanicznego lub ogniowego. Warstwa galwaniczna jest na tyle cienka, że jej wpływ na kształt jest minimalny. Chroni przed korozją w mniejszym stopniu niż ocynk ogniowy, jednak jest lepszym podkładem pod malowanie, a efekt wizualny jest o wiele lepszy. Ocynk ogniowy ma ma natomiast tę zaletę, że okres ochrony elementu wynosi nawet 50 lat i nie wymaga konserwacji.