tusz-do-drukarek
6 września 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybierać tusze do drukarek?

Drukarki znajdują szerokie zastosowanie w domu i w biurze. Służą do przenoszenia tekstu i obrazu na papier lub inne materiały, np. folię. Wyróżnia się dwa rodzaje drukarek: atramentową i laserową. Te drugie są bardziej wydajne, ale mają wyższą cenę. Musimy też wybrać między drukarką monochromatyczną a laserową. Drukarki atramentowe są tańsze, ale mają gorszą jakość wydruku i są wolniejsze. Każda z nich potrzebuje tuszu bądź tonera.

Tusz do drukarki – pigmentowy czy barwnikowy?

Zacznijmy od drukarek atramentowych. Zależnie od tego, jak często eksploatujemy drukarkę, będziemy potrzebować tuszu pigmentowego lub barwnikowego. Przed zakupem drukarki zwracajmy uwagę, ile będzie kosztować nas wymienny nabój. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni, kiedy zaczniemy przeglądać oferty.

Czym różnią się pigmentowe i barwnikowego tusze do drukarek? Te pierwsze zawierają pigmenty, czyli stałe cząstki odporne na działanie czynników zewnętrznych, np. tarcie lub działanie promieni UV. Pozwalają uzyskać naprawdę dobry wydruk, charakteryzujący się ostrymi konturami. Szybko wysychają i świetnie nadają się do drukowania zdjęć czy obrazów, bez względu na rodzaj papieru. Tusze barwnikowe z kolei wymagają lepszego podkładu, jeśli chcemy w pełni wykorzystać ich zalety.

Tusz do drukarki wymaga dobrego dopasowania!

Pamiętaj, że nie można kupować tuszu do drukarki „na oko”. Musimy dokładnie sprawdzić model urządzenia, które posiadamy w domu lub w pracy. Dostępne są oryginalne produkty lub zamienniki, nie zawsze spełniające normy jakościowe. Dlatego kupujmy tusze w sprawdzonych punktach, np. w firmie Ksero-Contakt, gwarantującej sprzęt drukujący i akcesoria w atrakcyjnych cenach. W bogatej ofercie firmy można znaleźć sprawdzone produkty niezbędne w codziennym użytkowaniu drukarek.

Tonery do drukarek laserowych

W drukarkach laserowych używa się tonerów. Ich jakość bez wątpienia wpływa na prawidłowość i wydajność pracy urządzenia, z tego względu nie starajmy się oszczędzać za wszelką cenę. W tym przypadku również musimy dobrać toner do konkretnego rodzaju urządzenia, decydując się na oryginalny tusz lub dobrej jakości zmiennik. W celu odpowiedniego doboru tonera, zapamiętajmy symbol z oryginalnego pojemnika. Może nam to znacznie ułatwić zakup.

Co jeszcze jest istotne, kiedy wybieramy tusze do drukarek? Kolor kartridża. Na rynku są dostępne modele obsługujące pojedyncze pojemniki z tylko jednym tuszem kolorowym, są jednak również takie, które mają ich większą liczbę. Jeżeli mamy miejsce na dwa tonery, ale drukujemy tylko czarno-białe dokumenty, nie musimy wykosztowywać się na toner kolorowy. Będzie to zbędny wydatek, którego możemy uniknąć.