10 maja 2019

Kategoria:
Elektronika

Systemy kontroli dostępu – jak to działa?

System kontroli dostępu to nic innego jak ograniczenie wejścia do budynku – dzięki czemu do środka mogą dostać się wyłącznie osoby upoważnione. Obecnie coraz rzadziej wykorzystywane są tradycyjne klucze. Znacznie częściej stosowane są systemy na PIN lub chip – zarówno w budownictwie domowym, jak i budynkach użyteczności publicznej i biurowcach. Jak dokładnie działają systemu kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu – gdzie są najczęściej wykorzystywane?

Systemy kontroli dostępu obecnie mogą być wykorzystywane niemal w każdym budynku. Zazwyczaj dotyczą one kontroli osób wchodzących z zewnątrz. Bardzo często są one wykorzystywane w blokach czy kamienicach, gdzie możliwe jest wejście tylko dla mieszkańców. Wówczas w strefie wejściowej znajduje się najprostsze urządzenie nazywane szyfratorem, do którego każda osoba zamieszkująca blok ma przypisany swój kod. Jest on wprowadzany na szyfrator, dzięki czemu następuje automatyczne otwarcie drzwi. To rozwiązanie jest jednym z najstarszych.

Nowoczesne systemy kontroli dostępu wykorzystują specjalne chipy czy karty magnetyczne, dzięki którym można dostać się do budynku. Te ostatnie bardzo chętnie wykorzystywane są w dużych firmach, gdzie każdy z pracowników ma swoją indywidualną kartę z danymi osobowymi i zdjęciem, a także chipem lub kodem kreskowym, który skanuje przy wejściu do obiektu. Systemy kontroli dostępu stosowane są także w budynkach, gdzie przechowywane są ważne dokumenty oraz obiektach rządowych na całym świecie. W tym przypadku jednak zabezpieczeniem bardzo często są nowoczesne czytniki biometryczne, które umożliwiają przejście po:

  • odczytaniu linii papilarnych,
  • rozpoznaniu tęczówki oka,
  • rozpoznaniu głosu konkretnego człowieka posiadającego uprawnienia dostępu.

Jak podkreśla specjalista z firmy KRYSTA – Krzysztof Starczewski:

Tego typu rozwiązania mogą być stosowane również dla wybranych obszarów w obrębie danego budynku.

Systemy kontroli dostępu – pozostałe wykorzystanie

Oprócz samych wejść do budynków, systemy kontroli dostępu bardzo często stosowane są przy wjazdach na parkingi. Może to dotyczyć zarówno parkingu firmowego, jak i tego na lotnisku czy przy szpitalu. Ponadto coraz częściej automatyka dostępu stosowana jest także w domach, gdzie montowane są automatycznie otwierające się bramy czy drzwi garażowe. Wystarczy posiadanie zaprogramowanego pilota, dzięki któremu zdalnie można sterować dostępem do wybranej przestrzeni.

Dlaczego warto stosować systemy kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo – niezależnie od tego, czy są one zamontowane w przestrzeni firmowej, czy prywatnej. Dodatkowo w nowoczesnych instalacjach istnieje możliwość zdalnego podglądu pomieszczenia oraz tego, kto się w nim znajduje. Dzięki temu nawet wyjeżdżając na wakacje, można mieć pełny wgląd w to, co dzieje się w mieszkaniu czy domu. Z roku na rok systemy kontroli dostępu są także coraz tańsze, dlatego z pewnością już wkrótce każdy będzie mógł sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie.