Pojemniki na odpady
21 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje pojemników na odpady

Pojemniki na odpady komunalne przeważnie występują w kilku standardowych wielkościach. Ze względu na recykling wybranych odpadów oznacza się je kolorami. Choć podział ten funkcjonuje od lat, wciąż wielu użytkowników nie wie, jak właściwie segreguje się odpady i jakie śmiecie można wyrzucać do poszczególnych pojemników. Tłumaczymy, jak właściwie utylizować odpady komunalne.

Niebieski pojemnik na papier

Pojemniki na różnego rodzaju odpady przeważnie wyglądają tak samo, lecz ich kolory sugerują składowanie innych rodzajów śmieci. Sprzedaż pojemników powinna uwzględniać ogólnie przyjęte normy, by bez problemu można je było zidentyfikować. Niebieskim kolorem oznacza się kosz na papier. Wrzucamy do niego gazety, czasopisma, ulotki reklamowe, książki, zeszyty, katalogi opakowania papierowe i tekturowe oraz kartony. Natomiast nie powinniśmy do niego wrzucać tapet, worków po materiałach budowlanych (cement, gips, wapno), papieru zatłuszczonego masłem lub margaryną, kartonów po mleku i napojach, papieru faksowego, rachunków, faktur, kalek, odpadów higienicznych i ubrań.

Kosze żółte i zielone

Żółte pojemniki są na plastik i aluminium. Można do nich wrzucać plastikowe butelki, torebki, styropian oraz drobny złom. Natomiast nie powinny do nich trafiać opakowania po aerozolach, olejach spożywczych i silnikowych, środkach chwastobójczych i owadobójczych puszki po farbach i innych silnych środkach chemicznych, części samochodowe czy butelki z zawartością. Do zielonych i białych pojemników należy wyrzucać produkty szklane. Są to butelki, słoiki oraz opakowania ze szkła. Powinny one być czyste i suche. Natomiast do szkła nie wolno wrzucać termometrów, żarówek, świetlówek, lamp neonowych, szyb samochodowych, luster, kineskopów, porcelany, ceramiki, doniczek, kryształów, kieliszków, a także szkła okiennego, zbrojonego i żaroodpornego.

Odpady biodegradalne i zmieszane

Brązowe pojemniki oznaczają miejsce na odpady biodegradalne. Zaliczają się do nich resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, resztki jedzenia, zwiędłe kwiaty i rośliny, zepsute owoce, a także fusy po kawie i herbacie. Nie wyrzuca się do nich nieświeżego masła, kości, mięsa oraz przetworów mięsnych, sera, jogurtu, kefiru, mleka oraz tłuszczu z potraw. Czarne pojemniki są przeznaczone na odpady zmieszane. W nich umieścimy brudny papier, zabrudzone opakowania plastikowe, potłuczone szyby i lustra, ostudzony popiół węglowy, artykuły higieniczne, śmieci uliczne, gumę, styropian opakowaniowy, zużyte spraye, zabawki itp.

Ekspert z firmy Impex w Szczecinie dodaje: Czarne kosze są to po prostu kontenery na śmieci, które nie dają się segregować do pozostałych pojemników.