Śrutowanie ziarna kukurydzy
10 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nowoczesne metody śrutowania zbóż i ziarna kukurydzy. Zalety stosowania wydajnych maszyn

Ześrutowanie zbóż lub ziaren kukurydzy to gwarancja, że więcej składników odżywczych zostanie przyswojonych przez zwierzęta. Jednocześnie metoda śrutowania sprawia, że pasza jest dokładnie wymieszana, a ryzyko rozwarstwienia zostaje zmniejszone. Przy wykorzystaniu wydajnych maszyn, takich jak pakowaczka ze śrutownikiem, możliwe jest przygotowanie od kilkunastu ton paszy w godzinę – a to nie jedyne zalety jej zastosowania.

Redukcja kosztów

Zboża i ziarna kukurydzy można przygotować na dwa sposoby: pakując mokre ziarno do rękawów foliowych lub je susząc. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, jednak w przypadku śrutowania i pakowania mokrego ziarna, możemy mówić o znacznych oszczędnościach. Rozdrobnienie, spakowanie oraz zakonserwowanie jednej tony mokrego ziarna to koszt ok. 25 zł, a w przypadku suszenia koszty wynoszą od 90 do 130 zł za jedną tonę, w zależności od zastosowanego paliwa. Koszty pakowania mokrego ziarna wzrastają nieznacznie, jeśli dodamy konserwant biologiczny lub chemiczny (o ok. 3 i 19 zł). Jednak nadal śrutowanie mokrego ziarna jest bardziej opłacalne – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to koszt całościowy, obejmujący amortyzację pakowaczki ze śrutownikiem lub śrutownika, rękawa foliowego oraz samego śrutowania i pakowania.

Zachowanie wysokiej jakości paszy

Co ważne, śrutowanie mokrego ziarna daje wysokiej jakości paszę. Ześrutowana mokra kukurydza jest nie tylko tańszą, ale również lepszą paszą dla zwierząt niż ześrutowane suche ziarno (strawność paszy przygotowanej na mokro jest wyższa). Warto dodać, że śrutownik marki Geringhoff dostępny w ofercie firmy Agripak oferującej sprzedaż maszyn rolniczych umożliwia ześrutowanie ziarna do pożądanego stopnia rozdrobnienia, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie wysokojakościowej paszy nie tylko dla bydła, ale również dla trzody chlewnej oraz drobiu. Jednocześnie rękaw foliowy umożliwia jej przechowywanie bez strat na jakości – skarmianie tak przygotowaną paszą może odbywać się przez cały rok.

Wielofunkcyjność maszyn do śrutowania

Jedna wydajna maszyna może być wykorzystywana do śrutowania zarówno ziarna suchego, jak i mokrego, a także do pakowania całego ziarna, młóta browarnianego, sieczki z kukurydzy i wysłodzin buraczanych. W przypadku mokrego ziarna śrutowanie, pakowanie i konserwacja odbywa się w jednym czasie, co znacznie skraca czas niezbędny na przygotowanie paszy – w zależności od zastosowanego śrutownika, sit i wilgotności ziaren wydajność to od 12 do 25 ton paszy na godzinę. Dzięki mobilności i możliwości transportu za ciągnikiem maszynę można zastosować w dowolnym miejscu: wszędzie tam, gdzie aktualnie jest potrzebna.