Blachodachówki na dachu
24 czerwca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Kolorystyka i wykończenia blach dachówkowych – co mamy do wyboru?

Wystarczy rozejrzeć się dokoła, by przekonać się, jaki rodzaj materiału najczęściej wykorzystywany jest do pokrywania dachów. Blachy dachówkowe, bo o nich mowa, dominują dzięki swoim niezaprzeczalnym walorom ekonomicznym, użytkowym i estetycznym. Jeśli stoisz przed wyborem pokrycia dachowego, przeczytaj i dowiedz się, jaka jest dostępna kolorystyka i rodzaje wykończeń blach dachówkowych.

Czym są blachy dachówkowe?

Pokrycia dachowe z blach to nowoczesne i solidne materiały budowlane. Wykonane są z wytrzymałych blach stalowych pokrytych ocynkiem lub z blach aluminiowych. Dzięki estetycznej powłoce ochronno-dekoracyjnej zabezpieczone są przed działaniem czynników atmosferycznych. Nie tracą więc swoich walorów nawet przez 30 lat, co więcej, niektóre produkty objęte są gwarancją techniczną sięgającą pół wieku. Blachy dachówkowe najczęściej występują w formie blachodachówki, a także w postaci blach trapezowych. Blachodachówka cechuje się charakterystycznymi przetłoczniami, które nie tylko mają za zadanie zwiększenie jej sztywności, ale także dodają istotnego waloru estetycznego. Nie do przecenienia jest także pełna paleta kolorystyczna dostępnych na rynku pokryć dachowych, które mogą być także w różny sposób wykończone.

Różna kolorystyka pokryć dachowych z blachy

Jak można dowiedzieć się, odwiedzając stronę internetową dystrybutora pokryć dachowych Robert Hajduk z Gliwic, który zajmuje się także konstrukcjami dachowymi CNC, montażem okien dachowych i docieplaniem poddaszy, dostępna kolorystyka pokryć dachowych z blach daje niemal nieograniczone możliwości architektoniczne. Szczególnie dotyczy to bardzo szerokiej gamy kolorystycznej blachodachówek, które dostępne są w bardzo wielu kolorach i różnych odcieniach. Umożliwia to kreowanie własnego pomysłu na wykończenie budynku i nadanie mu oryginalnej formy wizualnej.

Rodzaje wykończenia – blachodachówki powlekane i z posypką

Blachodachówki wykończone są powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Pokrycia dachowe  z blach powlekane są farbami poliwinylowymi, poliestrowymi lub polimerowymi, nanoszonymi na specjalny podkład albo bezpośrednio na powierzchnię blach. Powłoki te nie tylko mogą mieć niemal dowolny kolor, ale także mogą występować w wykończeniu błyszczącym, matowym lub satynowym.

Niektórzy producenci oferują wyjątkowo atrakcyjne blachodachówki z posypką. Są to blachy z rdzeniem zabezpieczonym ochronną warstwą cynku lub stopu aluminium, cynku i krzemu, czyli alucynku i powleczone żywicą akrylową z zatopioną posypką mineralną. Blachodachówki z posypką to wyjątkowe produkty, które doskonale imitują naturalne pokrycia dachowe, np. góralski gont drewniany.