deskowania
5 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przedłużyć żywotność deskowań?

Wznoszenie budynków o dowolnym przeznaczeniu wiąże się z koniecznością zastosowania systemów przyspieszających pracę. W tym celu wykorzystuje się, między innymi, specjalne deskowania. Takie urządzenia muszą być jednak odpowiednio pielęgnowane, by mogły zachować swoją funkcjonalność przez długi czas. Jak dbać o profesjonalne deskowania w poprawny sposób?

Dokładne czyszczenie

Deskowania są wykorzystywane w miejscach, w których pojawiają się brudzące materiały budowlane. Z tego powodu tak ważne jest dokładne czyszczenie za pomocą odpowiednich środków. Deskowania mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej jest to stal ocynkowana oraz sklejka szalunkowa. Zazwyczaj modele wysokiej jakości nie mają żadnych elementów stworzonych z użyciem tworzyw sztucznych, które ulegają szybkiemu zużyciu w wyniku pracy z dużym obciążeniem.

Deskowania to produkty wielorazowego użytku, dlatego należy dbać o ich stan po każdym użyciu. Zarówno egzemplarze własne, jak i wypożyczone powinny być odpowiednio czyszczone. Zaniedbanie tego kroku nie tylko wpłynie na żywotność urządzeń, lecz także sprawi, że na tworzonych ścianach, stropach czy filarach będą pojawiały się nieestetyczne ślady po starych materiałach przyczepionych do powierzchni deskowania.

Istnieją specjalne preparaty antyadhezyjne, których zadaniem jest oddzielanie powierzchni deskowania od betonu. Takie środki pozwalają na zachowanie dobrego stanu sprzętu, jednocześnie chroniąc go przed wilgocią i konserwując. Regularne nanoszenie preparatu, najczęściej co około 14 dni, umożliwia zachowanie czystości deskowania bez negatywnego wpływu na przyczepność betonu – tłumaczy specjalista z firmy Doka zajmującej się dystrybucją i wypożyczaniem deskowań ściennych i stropowych.

Konserwacja i serwis

Raz na jakiś czas deskowania powinny być również poddawane profesjonalnemu serwisowi i czyszczeniu przez specjalistów. Jeśli korzystasz z takich elementów często, z czasem może dojść do uszkodzenia w wyniku intensywnej eksploatacji. Oddanie deskowania do serwisu umożliwia zachowanie jego dobrego stanu znacznie dłużej. Regularne przeglądy zapewniają także bezpieczeństwo przy następnym użyciu urządzenia.

Serwisowane deskowanie pozwala także na uzyskiwanie betonu bez żadnych skaz. Dzięki temu można nie tylko wydłużyć żywotność sprzętu, lecz także obniżyć koszty, które w innym przypadku zostałyby przeznaczone na naprawę ewentualnych niedociągnięć.

Wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem

Każde deskowanie ma zupełnie inne przeznaczenie. Wyróżnia się modele wykorzystywane do tworzenia ścian, stropów i nieco mniej standardowych form. Poszczególne egzemplarze cechują się różnym zastosowaniem, a więc także udźwigiem. Nie należy używać takich urządzeń niezgodnie z ich przeznaczeniem, ponieważ może to doprowadzić do znacznego nadwyrężenia konstrukcji i sprawić, że deskowanie stanie się niezdolne do użytku po krótkim czasie od momentu zakupienia.