choinka i stojak na choinkę
7 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przedłużyć trwałość żywej choinki?

Przygotowania do Bożego Narodzenia, z roku na rok zaczynamy coraz wcześniej. Już na początku listopada w sklepach pojawiają się ozdoby choinkowe. Nic w tym dziwnego. Święta to wyjątkowy czas, którym chcemy się cieszyć jak najdłużej. Coraz wcześniej goszczą również w naszych domach choinki. Jak przedłużyć trwałość drzewka, aby cieszyć się jego wyglądem i zapachem przed w trakcie i po Świętach?

Choinka cięta, doniczkowa, a może sztuczna?

Decydując się na zakup żywego, świątecznego drzewka mamy do wyboru trzy możliwości – choinkę sztuczną, doniczkową oraz ciętą. Sztuczne choinki, wykonane z plastiku to dość rzadki wybór. Większość z nas chce cieszyć się naturalnym i przede wszystkim pachnącym lasem drzewkiem. Częściej wybieramy choinki cięte lub doniczkowe. Drzewko w doniczce jest ukorzenione, możemy je kupić w niemal każdym sklepie. Niewątpliwą zaletą jest możliwość przesadzenia, po upływie Świąt, do ogrodu, gdzie będzie mogło rosnąć i stanowić ozdobę na długi czas. To ekologiczne i praktyczne rozwiązanie. Większość decyduje się jednak na zakup tradycyjnej, ciętej choinki. Nie każdy mieszka w domu z ogrodem i ma możliwość późniejszego zasadzenia drzewka. Choinka żywa cięta, jest wtedy doskonałym rozwiązaniem. Kupujemy ją, a następnie osadzamy w specjalnym stojaku. Wybierając drzewko, warto jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach, które wpływają na jego trwałość.

Jakie gatunki choinek są najtrwalsze?

Choinka cięta, również może być bardzo trwała i cieszyć nasze oczy przez długi czas. Wystarczy zdecydować się na odpowiednie drzewko. Pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę, to gatunek. Niektóre z nich, takie jak świerk srebrny lub pospolity, będą w ciepłym pomieszczeniu, gubić igły dużo szybciej niż np. jodła kaukaska. Jej igły – miękkie i niekłujące, bardzo rzadko opadają. Gdy choinka zaczyna usychać, jej gałązki nieco się kurczą. Wybierając ten rodzaj, unikniemy częstego zamiatania i odkurzania okolicy naszej choinki, która dłużej zachowa świeżość i estetyczny wygląd. Jodła kaukaska jest w stanie wytrzymać w domu nawet dwa miesiące. Niestety nie pachnie tak intensywnie jak świerk. Jeśli zależy nam na wzmożonym zapachu, możemy zdecydować się na sosnę, której aromat z pewnością wypełni całe pomieszczenie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to drzewko o tak dużym zagęszczeniu, jak świerk czy jodła, przez co może prezentować się mniej okazale.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzewko choinkowe?

Chcąc zakupić drzewko, przede wszystkim należy udać się do sprawdzonej hurtowni choinek. Dzięki temu zyskamy gwarancję zakupu drzewka wysokiej jakości z dobrze prowadzonej plantacji. Szeroki wybór wysokiej jakości drzewek znajdziemy w Interflora Józefa Lasika. Wybierając choinkę, przyjrzyjmy się jej uważnie. Należy sprawdzić kolor pnia w miejscu ścięcia. Jeśli jest jasny, oznacza to, że drzewko jest świeże. Zrezygnujmy z zakupu tego, którego kolor wygląda na szary lub jest bardziej wyschnięte. W tym wypadku nie pomoże nawet szybkie umieszczenie drzewka w wodzie. Zwróćmy także uwagę na to, jak wyglądają choinkowe gałązki. Jeśli są sprężyste i zachowały odpowiedni kolor – choinka wytrzyma dłużej.

Jak postępować z drzewkiem choinkowym w domu?

Po przywiezieniu drzewka do domu warto je zahartować. Nim wstawimy ją do wnętrza domu, warto by chwilę postała w piwnicy lub kotłowni, co pozwoli stopniowo przyzwyczajać się jej do wyższej temperatury. Następnie należy osadzić drzewko w specjalnym stojaku, który zawiera zbiorniczek na wodę. Dzięki regularnemu uzupełnianiu zbiornika, pień drzewka pozostanie nawilżony, a choinka zachowa trwałość i będzie cieszyć przez długi czas. Dodatkowo wodę w zbiorniczku możemy wzbogacić o nawóz, który dodatkowo zadziała odżywczo.

Z uwagą dobierajmy także ozdoby. Światełka typu LED nie produkują ciepła, przez co nie ogrzewają dodatkowo choinki, powodując szybsze więdnięcie. Nie wybierajmy także ciężkich, obciążających gałązki ozdób, które mogłyby przyczyniać się do szybszego opadania igliwia. Stosując się do wszystkich, wymienionych zasad, zyskamy pewność, że nasze drzewko będzie przez długi czas cieszyć swoim estetycznym, świeżym wyglądem.