Drzwi wykonane z drewna
16 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o drzwi drewniane?

Drzwi wykonane z drewna to stylowy oraz uniwersalny akcent, który sprawdzi się zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym budownictwie. Należy jednak pamiętać, że stolarka drewniana stosowana zewnętrznie jest narażona na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich, jak opady, promieniowanie UV czy też duże wahania temperatur. Aby zewnętrzne drzwi drewniane mogły więc zachować swój piękny wygląd i funkcjonalność, konieczna jest ich właściwa pielęgnacja. Tłumaczymy, o czym należy pamiętać.

Prawidłowy montaż drzwi z drewna

Jeżeli chcemy, żeby drewniane drzwi służyły nam przez wiele lat, to należy odpowiednio zaplanować proces ich montażu. Najważniejszą kwestią jest dobór właściwego miejsca – powinno być ono osłonięte przed działaniem promieniowania słonecznego, wiatrem oraz opadami atmosferycznymi. Aby osiągnąć takie warunki, drzwi powinny znaleźć się we wnęce, którą dodatkowo warto zabezpieczyć zadaszeniem. Należy unikać również bliskiego sąsiedztwa źródeł ciepła, na przykład grzejników, ponieważ wysokie temperatury mogą doprowadzić do wypaczenia skrzydła drzwiowego.

Nie bez znaczenia jest też czas, kiedy wykonujemy montaż – dobra praktyka nakazuje, aby podjąć się tego zadania po zakończeniu mokrych prac budowlanych, czyli wówczas, gdy dokładnie wyschną wszelkie wylewki oraz tynki.

Pielęgnacja, czyli czyszczenie drzwi drewnianych

Kluczem do utrzymania stolarki drzwiowej w doskonałej kondycji są regularne zabiegi pielęgnacyjne. Drewniane drzwi zewnętrzne, podobnie jak ich odpowiedniki z innych materiałów, powinny być myte co najmniej 2 razy w roku. Wydaje się to mało istotne, jednak tak proste działanie może skutecznie wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi renowacjami, przedłużając tym samym żywotność produktu.

Jak czyścić drzwi z drewna, żeby im nie zaszkodzić? Do usuwania zabrudzeń powinno używać się ciepłej wody z niewielką ilością detergentu – w tej roli bardzo dobrze sprawdza się zwykły płyn do naczyń. Należy uważać, aby do czyszczenia nie wykorzystywać silnych środków takich, jak rozpuszczalniki, substancje żrące czy też z dodatkiem chloru, amoniaku lub alkoholu. Drewnu nie służą także detergenty zawierające ścierniwo. Powierzchnię myjemy za pomocą miękkiej ściereczki albo delikatnej gąbki, jednak uprzednio należy ją dokładnie wykręcić, aby pozbyć się nadmiaru wody. Zabieg powinniśmy wykonywać delikatnie, ponieważ zbyt natarczywe szorowanie może uszkodzić warstwę lakieru.

Ostatni krok to impregnacja, czyli nałożenie specjalnej pasty lub mleczka pielęgnacyjnego, którego zadaniem jest utworzenie bariery ochronnej na powierzchni drewna. Dodatkowa warstwa zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz uszkadzaniem się lakieru. Stosowanie takiego środka jest bardzo łatwe, wystarczy równomiernie nałożyć go na drzwi i delikatnie wcierać. Po pewnym czasie część preparatu zostanie wchłonięta przez drewno.

Jak przebiega renowacja drzwi drewnianych?

Nawet ostrożna eksploatacja oraz regularne działania konserwacyjne nie sprawią, że powłoka lakieru na drzwiach nie straci swojego wyglądu oraz właściwości – zwłaszcza, jeżeli jest wystawiona na działanie intensywnych warunków atmosferycznych. Z tego powodu warto co jakiś czas dokładnie skontrolować stan stolarki drzwiowej – im częściej, tym lepiej, bardziej szczegółowe oględziny warto przeprowadzać co 2-3 lata.

Jeżeli w czasie oceny zauważymy niepokojące nieprawidłowości związane z wyglądem lakieru, to drzwi należy bezzwłocznie poddać renowacji. Trzeba zwrócić uwagę, czy warstwa lakiernicza wydaje się w niektórych miejscach cieńsza, występują na niej wybrzuszenia lub pęknięcia. Szybka reakcja zapobiegnie powstaniu poważniejszych szkód takich, jak odpryski czy też zniszczenia w samej strukturze drewna – wyjaśnia ekspert reprezentujący producenta stolarki drewnianej Urzędowski .

W przypadku, gdy drzwi są objęte gwarancją producenta, to właśnie jemu należy zgłosić zaobserwowane uszkodzenia. Gdy produkt nie jest już objęty opieką wytwórcy, dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do firm, które zawodowo zajmują się renowacją drewnianych wyrobów. Najczęściej konieczne jest tylko wygładzenie powierzchni oraz nałożenie nowej warstwy lakieru, jednak nawet takie czynności warto powierzyć wykwalifikowanym specjalistom.