Bramy segmentowe
1 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Charakterystyka bram segmentowych

Bramy segmentowe są coraz częściej wybieranym typem bram garażowych. To specyficzne rozwiązanie konstrukcyjne ma wiele zalet. Najważniejszą jest oszczędność miejsca przed garażem oraz niewielki koszt instalacji. Ważne jest również to, że zapewniają one dobrą termoizolację oraz pozwalają na znaczne wyciszenie wnętrza. Oferowane obecnie nowoczesne konstrukcje są też bezpieczne dla użytkowników. Sprawdź, czym wyróżniają się bramy segmentowe.

Konstrukcja i działanie bramy garażowej

Nowoczesne bramy segmentowe to głównie systemy metalowe. Tzw. płaszcz produkuje się z ocynkowanej stali, pokrytej na ogół drewnopodobną powłoką. Poszczególne elementy są ze sobą łączone oraz osadzane na pionowych i podsufitowych prowadnicach. Całość montowana jest pod sufitem w garażu i w otworze drzwi garażowych. To sprawia, że otwarte drzwi nie wychodzą poza krawędź budynku, nie zabierają miejsca na podjeździe, nie uszkodzą samochodu. Odpowiednie umiejscowienie uszczelek zapewnia swobodę ruchu kolejnych segmentów bramy, a więc ich niezawodne otwieranie i zamykanie.

Bramy segmentowe pozwalają na skuteczną izolację termiczną oraz zabezpieczenie pomieszczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Wiele modeli zostało tak skonstruowanych, by cechowały się niskim parametrem przenikalności cieplnej, a także stanowiły dużą przeszkodę dla złodziei. Z uwagi na fakt, iż są montowane wewnątrz budynku, można je stosować również w łukowato wykończonych otworach ściennych. Brama taka może być dopasowana do niemal każdego typu elewacji.

Rodzaje bram segmentowych

Najczęściej wybieranymi bramami są bramy górne i boczne. Pierwszy ich rodzaj jest wygodny z uwagi na to, że nie zmniejsza otworu ściennego – taką bramę montuje się pod sufitem. Skrzydło zwykle obejmuje od 3 do 6 segmentów, które łączone są zawiasami. Są one okryte uszczelkami zabezpieczającymi połączenia przed zimnem i wodą. Obsługiwanie tych bram jest proste, łatwo i lekko poruszają się po prowadnicach. Automatyczny mechanizm sterowania usprawnia obsługę bramy, choć jak wskazują eksperci firmy Hanbud, można je otwierać i zamykać również ręcznie.

Bramy boczne są na ogół montowane w niskich garażach, które mają szerszy wjazd. Segmenty ustawiane są pionowo, rozsuwają się i zsuwają na jedną ze ścian. Prowadnice ulokowane są na suficie i podłodze. Taki sposób montażu sprawia, że użytkownik nie musi czekać z wejściem lub wyjściem z pomieszczenia, aż cała brama się otworzy. Nie zajmuje ona wiele miejsca. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy garaż znajduje się tuż przy ulicy bądź chodniku.