pieniądze na ogrzewanie
9 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

3 sprawdzone sposoby na mniejsze rachunki za ogrzewanie domu

Utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzach podczas zimnych miesięcy potrafi być bardzo kosztowne bez względu na źródło ciepła. Szczególnie jeśli zima jest bardzo mroźna i długa, koszty ogrzewania mogą nadwyrężyć domowy budżet. Z tego powodu wiele osób szuka rozwiązań, aby jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za energię oraz utrzymać ciepło w domu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Jakie?

Izolacja budynku – czy jest efektowna ?

Największy wpływ na utrzymanie ciepła we wnętrzach ma odpowiednie ocieplenie oraz izolacja budynku. Dobór nowoczesnych materiałów izolacyjnych pozwala ograniczyć do minimum utratę ciepła, a tym samym zmniejszyć konieczność intensywnego ogrzewania. Izolacja natryskowa dachu oraz docieplanie metodą wdmuchiwania granulatu celulozy i wełny to jedne z innowacyjnych metod, które skutecznie dbają o zatrzymanie ciepłego powietrza we wnętrzach na dłużej. Metody te oferuje między innymi firma wykonująca ocieplenia Ergo-Docieplenia. Warto podkreślić, że izolacja natryskowa i ocieplenie metodą wdmuchiwania granulatu lub wełny są trwałym rozwiązaniem, które skutecznie spełnia swoje zadanie przez wiele lat.

Odpowiednie rozmieszczenie mebli we wnętrach

Podczas meblowania, czy to domowych pomieszczeń, czy biurowych powierzchni należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie wyposażenia wnętrza. Aby nie zmniejszać wydajności grzejników, nie należy ich zasłaniać. Dlatego na zimę warto zrezygnować z długich i ciężkich zasłon i firan, które przysłaniając grzejniki ograniczają przedostawanie się ciepłego powietrza do wnętrza. Dodatkowo grzejniki nie powinny być przysłonięte przez meble. Warto zachować minimum 1 metr odstępu między grzejnikiem, a meblem, który znajduje się w jego pobliżu. Najlepiej oczywiście, jeśli grzejnik będzie w pełni odsłonięty.

Zadbaj o szczelne okna

Duża część ciepła ucieka z budynków poprzez nieszczelne okna. Mimo dużej ilości produkowanej energii cieplnej stale przedostające się do wnętrza zimne powietrze wpływa na obniżenie temperatury. Dlatego jeśli decydujemy się na ocieplenie budynku, warto rozważyć wymianę okien na nowe lub sprawdzić, czy obecne uszczelki się nie zużyły. Co więcej, należy pamiętać, że taki sam skutek w postaci niższej temperatury we wnętrzu przynosi pozostawienie rozszczelnionych okien. Lepszym rozwiązaniem na wymianę powietrza w pomieszczeniu jest całkowite uchylenie okna na kilkanaście minut. Pamiętajmy tylko, aby robić to regularnie.