symulacja sluchu
27 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena IAS?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena IAS?

Metoda indywidualnej stymulacji słuchu Johansena IAS jest wykorzystywana przede wszystkim u dzieci i młodzieży, chociaż czasem stosuje się ją także u dorosłych pacjentów. Jest ona przeznaczona dla tych osób, u których występują problemy w mówieniu, pisaniu i słuchaniu. Na czym konkretnie polega metoda Johansena? Co powinniśmy wiedzieć na jej temat? Odpowiedzi znajdziecie w tym tekście!

Co warto wiedzieć na temat IAS?

Indywidualna stymulacja słuchu Johansena IAS, nazywana tez po prostu metodą IAS, pozwala na pomoc pacjentom z zaburzeniami przetwarzania słyszanych komunikatów. Taka metoda jest wykorzystywana już u bardzo młodych pacjentów – można ją stosować nawet u 3-latków. Wskazania do takiej terapii to między innymi trudności w słuchaniu, mówieniu i pisaniu, opóźniona nauka mowy, ADHD, dysleksja, problemy z koncentracją, autyzm, problemy w nauce języków obcych, nadwrażliwość na dźwięk i migrenowe bóle głowy. Twórcą tej metody leczenia jest dr Kjeld Johansen, duński psycholog i nauczyciel, zajmujący się badaniami nad dysleksją. Co bardzo istotne, terapię tą metodą można prowadzić w domu, co ma duże znaczenie dla pacjentów mieszkających poza dużymi miastami lub tych, u których występują choroby takie jak autyzm. Metodę można łączyć z innymi prowadzonymi terapiami, a koszt leczenia można rozłożyć w czasie, dzięki czemu prawie każdego na nią stać. Prowadzeniem stymulacji słuchu tą metodą zajmuje się na przykład Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Agathum Monika Strach.

Jak przebiega stymulacja słuchu Johansena?

Terapia zaczyna się od szczegółowej diagnozy, wystawionej na podstawie audiometrii tonalnej, badania lateralizacji i testów badających zaburzenia przetwarzania sygnałów dźwiękowych. Program stymulacji słuchu opracowywany jest indywidualnie – tak, by był dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta. To odpowiednio dobrane utwory muzyczne, których pacjent powinien słuchać codziennie przez 10 minut. Ważne, by w trakcie słuchania pacjenta nic nie rozpraszało – dlatego kiedy odtwarzamy nagranie nie jemy, nie czytamy, nie oglądamy telewizji, a muzyki słuchamy przez słuchawki. Co kilka tygodni sprawdzane są postępy, jakie pacjent wykazuje – podczas kontroli zmieniane są też utwory, tak, by były dostosowane do aktualnych potrzeb i odpowiednio stymulowały rozwój pacjenta. Cała terapia trwa zwykle od pół do półtora roku. Taka terapia poprawia koncentrację i zdolność utrzymania uwagi, ułatwia naukę czytania i rozumienia mowy, artykulację i komunikację, a w konsekwencji przekłada się także na samoocenę dziecka. Dzięki takiej terapii poprawiają się też możliwości nauki języków obcych.