implanty-zebowe
19 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Implanty. Jak i dlaczego uzupełniać braki zębowe?
5 (100%) / 2 głosów

Implanty. Jak i dlaczego uzupełniać braki zębowe?

Brak uzębienia to problem nie tylko natury estetycznej. Okazuje się, że osoby, które nie mają wszystkich zębów, są mniej pewne siebie, unikają towarzystwa innych osób oraz odczuwają problemy z układem pokarmowym. Utrata jednego zęba może doprowadzić do przesunięcia i uszkodzenia innych. Dlatego braki zębowe należy regularnie uzupełniać. Jakie rozwiązania są w tym przypadku do dyspozycji?

Jak zakłada się implanty zębowe

Implanty to nic innego jak sztuczne korzenie, które produkowane są z tytanu. To metal bardzo dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Już po kilku miesiącach zrasta się z kością na stałe. Zabieg wszczepienia implantu polega na nawierceniu w kości niewielkiego otworu, do którego wkręca się śrubę. Przed zabiegiem należy jednak rozprawić się z próchnicą oraz kamieniem nazębnym. Sam zabieg zakładania implantu jest bezbolesny, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Na śrubę nakłada się koronę porcelanową lub ceramiczną. Jej odcień należy dobrać odpowiednio do koloru pozostałych zębów. Implanty są rozwiązaniem najwygodniejszym, zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Założenie implantu możliwe jest w każdym dobrym gabinecie stomatologicznym, np. Stomatologia Rodzinna Kaczmarzyk.

Korony

Innym rozwiązaniem w przypadku braków zębowych są korony. Zakłada się je na implantach bądź specjalnych mostach protetycznych, jeśli brakujących zębów jest kilka. Aby zamontować koronę, zęby, na których będzie ona oparta, najpierw się szlifuje. Mają one przypominać swój pierwotny kształt. Ważne jest zachowanie odpowiedniej warstwy tkanek twardych. Potem wykonuje się odcisk. Na ten czas zęby zabezpiecza się tymczasowym mostem. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale również chroni oszlifowane zęby przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Ostatnim etapem jest zacementowanie mostu protetycznego.

Wyjmowane protezy

Najtańsze od lat są jednak klasyczne, wyjmowane protezy. Jednak komfort ich użytkowania jest znacznie niższy niż w przypadku implantów zębowych. Poza tym nie wszyscy mogą się przyzwyczaić do ich noszenia. Wykonanie protezy zajmuje nieco czasu. Najpierw należy zrobić odcisk górnej szczęki i żuchwy oraz ustalić wysokość zwarcia. Duże znaczenie ma również wybór koloru zębów. W czasie kolejnych wizyt pacjent przymierza woskową protezę, oceniając jej funkcjonalność oraz efekt estetyczny. Na samym końcu otrzymuje protezę wraz z instrukcją jej obsługi. Polski Fundusz Zdrowia refunduje wykonywanie protez tego rodzaju.