pralnia-poza-domem
5 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Pranie poza domem. Dlaczego warto?
5 (100%) / 2 głosów

Pranie poza domem. Dlaczego warto?

Pranie należy do podstawowych prac domowych i jako takie jest czynnością raczej banalną. Dbanie o świeżość i schludność ubrań oraz rozmaitych tekstyliów, takich jak bielizna pościelowa, obrusy i zasłony, z reguły spoczywa na barkach pani domu. I choć w dobie pralek automatycznych wydaje się być zadaniem łatwym, usunięcie zabrudzeń i brzydkich zapachów z niektórych tkanin może przysparzać wielu trudności.

Pranie na świecie

Pranie jest czynnością pozornie banalną, a jednak wiele krajów wytworzyło sobie własną, charakterystyczną kulturę prania – opowiada nasza rozmówczyni ze Spółdzielni Pracy Usług Pralniczych i Porządkowych „Praca Kobiet”.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych w USA zazwyczaj korzystają z własnych pralek i suszarek bębnowych, gdyż suszenie prania na widoku uznawane jest za niekulturalne, zaś osoby zamieszkujące tamtejsze miasta, często korzystają z publicznych pralni, również z suszarkami automatycznymi.

W krajach skandynawskich niemal każde osiedle posiada własną pralnię, dostępną każdemu mieszkańcowi, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Takie współdzielone pralnie posiadają automatyczne pralki i suszarki, a niekiedy również oddzielne pomieszczenia z dużymi wentylatorami, służące wyłącznie suszeniu.

Słowianie tradycyjnie piorą w domach, we własnych pralkach lub ręcznie i suszą mokre ubrania na powietrzu. I choć większość elementów codziennej garderoby z łatwością odświeżymy w ten sposób, w przypadku wyjątkowo delikatnych materiałów lub bardzo silnych zabrudzeń, warto skorzystać z pomocy pralni chemicznej.

Jakie usługi oferuje pralnia?

Choć w większych miastach, takich jak Warszawa, profesjonalne usługi pralnicze są dostępne od dawna, zazwyczaj korzystamy z nich wyłącznie w ostateczności. Jednakże w ostatnim czasie, ze względu na spadek cen takich usług, coraz więcej zabieganych osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Większość pralni oferuje swoim klientom przede wszystkim usługi prania chemicznego garderoby, której nie można prać w wodzie, a więc w warunkach domowych. Mówimy tu przede wszystkim o praniu ubrań wyjściowych i galowych, takich jak garnitury, suknie ślubne i komunijne oraz rozmaitych okryć wierzchnich, wykonanych np. z wełny czy skóry. Oddanie takich elementów ubioru do pralni jest jedynym sposobem na wyczyszczenie ich bez ryzyka zniszczenia wrażliwych materiałów.

Pranie poza domem warto brać pod uwagę również w sytuacji, gdy stoimy wobec wyzwania wyczyszczenia dużych, ciężkich zasłon i kotar, kompletów pościelowych i obrusów. Dla zwykłej, domowej pralki może być to zbyt duże obciążenie, zaś dzielenie takiego prania na kilka osobnych wsadów pochłania dużo czasu, detergentów i energii elektrycznej.

Kolejną ważną kwestią jest prasowanie powierzchniowo dużych tekstyliów, co z wykorzystaniem zwykłego żelazka jest niesamowicie pracochłonne, a zdecydowanie lepsze efekty przyniesie maglowanie. Toteż powierzając takie pranie profesjonalistom oszczędzamy czas i pieniądze, a dodatkowo zyskujemy materiały idealnie czyste i starannie wyprasowane.

Z oferty pralni zdecydowanie warto korzystać również wtedy, gdy trzeba odświeżyć dywan lub nietypowe przedmioty, jak pluszowe zabawki, namioty, pokrowce na fotele samochodu czy mebli domowych. Do czyszczenia takich rzeczy zwykle konieczne jest sięgnięcie po profesjonalne preparaty, których nie dostaniemy w zwykłym sklepie. Dlatego wizyta w pralni jest właściwie jedyną alternatywą dla wymiany takich przedmiotów na nowe.

Działające współcześnie pralnie obsługują nie tylko klientów indywidualnych, ale także rozmaite firmy i instytucje. Nawiązanie współpracy z pralnią jest dobrym pomysłem np. w sytuacji, gdy firma musi czyścić ubrania robocze swoich pracowników, a także dla hoteli i restauracji.