kotly-olejowe
4 września 2018

Kategoria:
Inne

Kotły olejowe – jak się z nimi obchodzić?
5 (100%) / 1 głosów

Kotły olejowe – jak się z nimi obchodzić?

Kotły olejowe należą do jednego z najbardziej popularnych rozwiązań, na które się decydujemy, kiedy chcemy cieszyć się sprawnym ogrzewaniem budynków. Nie wszystkie domy są objęte siecią gazową, a zapewnianie ciepła za pomocą kotłów olejowych niczym nie ustępuje w komforcie, jaki gwarantują nam kotły gazowe. Jak obchodzić się z kotłami olejowymi? Sprawdźmy, czym się charakteryzują i w jaki sposób je użytkować.

Kotły olejowe – podstawowe informacje

Kotły olejowe są dobrym sposobem na ogrzewanie. Wykorzystują olej opałowy. Pozwalają na bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane korzystanie z tego rodzaju ogrzewania. Oleju opałowego nie trzeba codziennie uzupełniać. Nie jest konieczne także czyszczenie nagromadzonego popiołu. Paliwo spala się w całości, dlatego kotły olejowe są też bezpieczne dla środowiska. Chociaż koszty ich eksploatacji są nieco wyższe, warto zainwestować w komfortowe, bezpieczne i bezawaryjne ogrzewanie.

Jak ogrzewać budynek za pomocą kotłów olejowych?

Kotły olejowe mogą być wyposażone w palnik olejowy lub palnik gazowy (wentylatorowy, nie atmosferyczny). Należy je ulokować w pomieszczeniach ze szczelną, nienasiąkliwą i niepylącą podłogą. Olej przechowuje się w zbiornikach sztucznych, wyposażonych w specjalny układ napełniania, odpowietrzania oraz czerpania paliwa.

Jak ogrzewać kotłem olejowym? Temperaturę regulujemy za pomocą panelu sterującego, ustawiając temperaturę wody grzewczej i temperaturę wody użytkowej. Jeżeli jest za zimno – podnosimy ją, kiedy jest za gorąco – obniżamy. Aby nie marnować energii podczas naszej nieobecności, warto zaopatrzyć się termostat pokojowy. Najlepiej jest zamontować go w pomieszczeniu referencyjnym – tym, na którego ogrzewaniu zależy nam najbardziej. Dzięki temu temperatura zawsze będzie osiągać jedną, wyznaczoną wartość.

Kotły olejowe wymagają corocznego serwisu!

Kotły olejowe nie wymagają obsługi, ale konieczne jest ich regularne serwisowanie. Serwis powinna wykonać sprawdzona, doświadczona firma. B.V. Serwis ze Szczecina gwarantuje profesjonalny montaż, serwis i wymianę kotłów. Zapewnia rzetelną i terminową realizację zleceń, służąc przy tym profesjonalnym doradztwem.

Bagatelizując konieczność przeglądów kotłów olejowych, prędzej czy później dopuścimy do powstania awarii. Zużyte lub zanieczyszczone elementy kotła należy wymienić. W przeciwnym razie doprowadzimy do większej usterki i poniesiemy wyższe koszty, niż byłyby konieczne na opłacenie serwisu. Systematyczne serwisowanie kotłów daje pewność komfortowego użytkowania i dłuższej żywotności urządzeń, które zapewniają ciepło w naszym domu.