proteza kultury gornej dolnej
13 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Życie z protezą. Jak nauczyć się funkcjonowania w nowych warunkach?

Osoby po amputacji kończyny obawiają się, że ich życie diametralnie się zmieni, co często wiąże się z ogromnym stresem i bólem psychicznym. Utrata nogi lub ręki jest sytuacją dramatyczną, warto jednak pamiętać, że nowoczesne protezy pozwalają na prowadzenie normalnej aktywności. Lekarze podkreślają, że pacjenci po amputacji mogą wieść szczęśliwe i aktywne życie.

Rehabilitacja i dobór protezy

Po amputacji kończyny pierwszym etapem powrotu do normalnego funkcjonowania powinien być wybór lekarza, który poprowadzi rehabilitację oraz konsultacja z protetykiem, który przygotuje protezę kończyny. Niezmiernie ważne jest, aby dobrał on indywidualny program rehabilitacji, który będzie dopasowany nie tylko do warunkach fizycznych pacjenta, ale także do jego stanu psychicznego.

W tak trudnym momencie, jakim jest utrata kończyny, wsparcie ze strony najbliższych, ale także lekarza medycyny, jest nieocenione. Jak wyjaśnia specjalista z Pracowni Ortopedycznej Janowiak, pacjent powinien wracać do sprawności i uczyć się funkcjonowania w nowej sytuacji w swoim własnym tempie. Początki mogą być trudne oraz wiązać się ze zniechęceniem czy wręcz rezygnacją z podejmowania rehabilitacji. Cierpliwy, wyrozumiały personel medyczny to w takim momencie klucz do sukcesu i stopniowego przywracania osobie rehabilitowanej wiary we własne siły i sens podejmowania wysiłku.

Kolejną kwestią jest dobór protezy. Warto przygotować się na to, że może być to proces długotrwały i wymagający podjęcia wielu prób dobrania idealnego wyrobu medycznego. Życie z protezą kończyny powinno być dla pacjenta w maksymalnym stopniu komfortowe i umożliwiać jak najwięcej aktywności, którymi zajmował się do tej pory. Wybór dobrego protetyka jest kluczowy. Taki specjalista musi być osobą, która cechuje się najwyższą fachowością, cierpliwością, a także chęcią poszukiwania niestandardowych rozwiązań.

 

Życie z protezą

Lekarze podkreślają, że życie z protezą może być udane, a jego jakość wcale nie musi być gorsza niż dotychczas. Wielu pacjentów po pewnym czasie wraca do codziennych aktywności, pracy zawodowej i hobby. Niektórzy zajmują się sportem, a nawet biorą udział w rozgrywkach olimpijskich.

Kluczowe jest dobranie odpowiedniej protezy i wsparcie lekarzy i bliskich osób. Dzięki temu osoba po amputacji ma możliwość normalnego życia, a także, co najważniejsze, ma chęć podejmowania codziennych wyzwań. Warto również pamiętać, ze nowoczesne protezy dają bardzo duży komfort, a także mogą zostać zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb pacjenta i rodzaju aktywności, które chce podejmować.