24 sierpnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak znaleźć dobrego okulistę?

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem oczu to nie przeziębienie. Niewłaściwie przeprowadzone leczenie może skutkować nawet utratą wzroku. Dlatego tak ważne jest, czy trafimy na dobrego specjalistę. No właśnie – a może lepiej nie „trafiać”, tylko takiego specjalistę po prostu znaleźć? Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań.

Na początku warto poczynić rozróżnienie na optyków, okulistów i optometrystów. Pierwsza grupa fachowców to osoby z wykształceniem nie medycznym, ale technicznym. Optyk pomoże nam dobrać okulary oraz soczewki, zrealizuje receptę i zbada nasz wzrok pod kątem podstawowych wad, takich jak krótko- i dalekowzroczność czy astygmatyzm.

Zakres działania optometrysty jest dość podobny, przy czym specjalista ten wystawi nam receptę na szkła, a także przeprowadzi nieco bardziej skomplikowane badanie wzroku. Możemy się do niego udać, jeśli odnotowujemy pogorszenie ostrości widzenia z bliska lub z daleka. Jeśli jednak oczy przez dłuższy czas są zaczerwienione, ropieją, puchną bądź dzieje się z nimi coś równie niepokojącego, wówczas należy odwiedzić lekarza właściwej specjalizacji, czyli właśnie okulistę.

Rekomendacje

Jeżeli problem jest naprawdę poważny, wymagający wybrania się na ostry dyżur, raczej nie ma co się zastanawiać, kto właściwie nas leczy. Ale jeśli sytuacja nie jest aż tak napięta, warto poświęcić chwilę na znalezienie dobrego okulisty. Jednym z najważniejszych czynników, jakie dobrze jest wziąć pod uwagę, są rekomendacje znajomych. Możemy też posiłkować się opiniami znalezionymi w Internecie. Im więcej zadowolonych pacjentów wyraża się ciepło o konkretnym lekarzu, tym lepiej. Warto tylko pamiętać, że na wiele pozytywnych opinii ma wpływ m.in. to, czy wydał się on sympatyczny. Tymczasem kompetencje nie zawsze muszą iść w parze z ponadprzeciętnie przyjemnym usposobieniem.

Kwalifikacje

Pewnie, że zawsze przyjemniej jest udać się do miłego, życzliwego okulisty. Na pierwszym miejscu jednak należy postawić w tym przypadku jego wiedzę i doświadczenie. Jak je sprawdzić? Dobrze dowiedzieć się, czy lekarz, do którego planujemy się wybrać, posiada jakieś dodatkowe specjalizacje. W przypadku jaskry czy zaćmy na przykład, kiedy to konieczne jest przeprowadzenie operacji, najlepiej byłoby leczyć się u osoby, która mogłaby też przeprowadzić zabieg.

Oczywiście nie każdy okulista jest jednocześnie chirurgiem. Nie jest to jednak jedyne potwierdzenie wysokich kwalifikacji.

Często na ścianach gabinetów lekarskich lub ich stronach internetowych można zobaczyć rozmaite dyplomy i certyfikaty potwierdzające np. udział w specjalistycznym szkoleniu lub konferencji. Warto na nie zwrócić uwagę – podpowiada konsultant Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu.

Być może będziemy w stanie też dotrzeć do publikacji naukowych lekarza, u którego chcemy się leczyć. Wszystko to świadczy o dogłębnym zainteresowaniu wybraną przez niego dziedziną, a także o tym, że pozostaje on na bieżąco z najnowszymi metodami postępowania w przypadku rozmaitych schorzeń obejmujących narząd wzroku.