30 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa

Umówienie się na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym dla wielu kobiet jest bardzo stresujące i bardzo często przez długi czas szukają powodów, dla których mogą taką wizytę jak najbardziej odłożyć w czasie. Tymczasem jest to błąd, ponieważ tylko poprzez regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym ma się szansę szybko zdiagnozować ewentualne schorzenia i choroby i nie dopuścić do tego, żeby doprowadziły one do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Nawet jeśli nie odczuwa się żadnych niepokojących objawów, nie znaczy to niestety, że jest się całkowicie zdrowym. Dzięki regularnemu poddawaniu się badaniom ginekologicznym można jednak taką pewność uzyskać.

Profilaktyka najważniejszym elementem dbania o swoje zdrowie

Większość kobiet niestety ma w zwyczaju bardzo długo zwlekać z podjęciem decyzji o umówieniu się na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym. O regularność takich wizyt najczęściej dbają kobiety w ciąży. W trakcie prowadzenia ciąży konieczne jest bowiem regularne wykonywanie badań kontrolnych i każda przyszła mama stara się dbać o ich terminowość. W przypadku kobiet, które nie są w ciąży sytuacja jednak wygląda zazwyczaj inaczej. A na wizytę kontrolną u ginekologa każda kobieta powinna się umawiać przynajmniej raz w roku!

Jak tłumaczy nasz rozmówca ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku:

Dużo kobiet na myśl o wizycie u ginekologa zaczyna odczuwać wstyd albo cały czas myśli o tym, jak bardzo dla nich takie wizyty są zazwyczaj nieprzyjemne i z jakim się wiążą dyskomfortem. Jest to jednak duży błąd, ponieważ na wizytę kontrolną w gabinecie ginekologicznym każda kobieta powinna się udawać z myślą o swoim zdrowiu. Tylko ginekolog ma bowiem możliwość zbadania okolic intymnych i układu płciowego oraz układu moczowego. Ich regularne badanie jest bardzo ważne, dlatego też należy robić wszystko, żeby pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty ginekologa.

Trzeba więc pamiętać o tym, że doświadczony lekarz ginekolog, stosując odpowiedni sprzęt diagnostyczny jest w stanie wykryć ewentualne schorzenia i choroby jeszcze zanim zaczną one dawać jakiekolwiek objawy. Dzięki szybkiemu wykryciu niepokojących zmian, będzie można szybko dobrać odpowiednie środki profilaktyczne lub rozpocząć skuteczne leczenie.

Co daje nam regularne wykonywanie wizyt kontrolnych u ginekologa?

Przede wszystkim pewność, ze jesteśmy na pewno całkowicie zdrowe i nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, ze w XXI wieku większość chorób układu płciowo-moczowego jest już możliwa do wyleczenia, jednak część z nich tylko w przypadku zdiagnozowania we wczesnym etapie rozwoju. Jeżeli dbamy o regularność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne w gabinecie ginekologicznym, a co więcej mamy już swojego lekarza ginekologa, do którego zawsze się udajemy, wtedy będzie on miał możliwość zadbania o to, żeby wysłać nas na odpowiednie badania cykliczne, czyli m.in. żebyśmy miały regularnie wykonywane podstawowe i specjalistyczne badania układu rodnego czy badania piersi.  Do takich badań należą m.in. USG dróg rodnych, USG piersi czy mammografia. Nasz ginekolog będzie miał również możliwość przypomnienia nam o konieczności wykonania badania cytologicznego.

Jakie mogą być konsekwencje unikania wizyt u ginekologa

Odczuwanie wstydu na myśl o badaniu ginekologicznym jest całkowicie naturalne, jednak i tak powinno się zrobić wszystko, żeby to uczucie przełamać i dbać o regularność w przeprowadzaniu takich wizyt. Zaniedbanie stanu zdrowia układu rozrodczego może bowiem doprowadzić do powstania wielu nieprzyjemnych konsekwencji, np. do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów, problemów z niepłodności czy ze spadkiem satysfakcji z seksu.