cytologia
9 października 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Znaczenie regularnego wykonywania badania cytologicznego

Cytologia i jej rola w życiu kobiety

Badanie cytologiczne jest rodzajem badania ginekologicznego. Polega na pobraniu próbki złuszczonego nabłonka wraz ze śluzem z tarczy szyjki macicy. W tym celu pacjentka kładzie się na fotelu i umieszcza nogi na specjalnych oparciach.

Dzięki temu lekarz za pomocą wziernika i trójzębnej szczoteczki może pobrać niezbędny materiał, który jest następnie przeniesiony na osobne szkiełko i zbadany pod mikroskopem – wyjaśnia nasz ekspert z Poradni Lekarskiej w Warszawie.

Wynik badania jest dostępny już po 3-4 dniach, chyba że gabinet przesyła próbkę do zewnętrznego laboratorium. Wówczas czas oczekiwania może się wydłużyć do dwóch czy nawet trzech tygodni.Cytologia jest badaniem bezbolesnym i szybkim, a może uratować życie. Wczesne wykrycie zmian przedrakowych albo innych nieprawidłowości chroni przed rozwojem raka szyjki macicy. Nowotwór w późnym stadium jest trudny, a nawet niemożliwy do wyleczenia.

 

Które kobiety powinny wykonywać cytologię?

Każda kobieta, bez względu na wiek, powinna wykonywać badanie cytologiczne. Jest to badanie bezpłatne wykonywane w ramach ubezpieczenia. Jeżeli korzystamy z placówek prywatnych, jego koszt wynosi około 30-40 zł. Po 25 roku życia cytologia jest koniecznością, bez względu na to czy pacjentka rozpoczęła współżycie, czy też nie. Przed 25 rokiem życia badanie jest zalecane dla pań, które od co najmniej trzech lat są aktywne seksualnie. Po okresie menopauzy również nie można zaprzestać kontrolowania stanu szyjki macicy. Dopiero po 65-70 roku życia, o ile wyniki trzech poprzednich badań nie budziły żadnych wątpliwości, a przez ostatnich 10 lat pacjentka nie zgłaszała dolegliwości narządów intymnych, można zaprzestać wykonywania badania cytologicznego. Decyzja ta musi być jednak dokładnie omówiona z lekarzem.

 

Jak często należy zgłaszać się na cytologię?                                                         

Cytologia w większości przypadków powinna być powtarzana raz na trzy lata. Warunkiem są dobre wyniki, o których poinformuje nas ginekolog. Czasami na badanie należy zgłaszać się częściej, a szczególnie wówczas, gdy:

  • Mamy osłabiony układ odpornościowy, np. w wyniku chemioterapii,
  • Nasza mama była narażona na dietylostilbestrol, stosowany w latach 50-tych w celu zapobiegania poronieniom we wczesnej ciąży,
  • Jesteśmy nosicielkami wirusa HIV.