zespół abstynencyjny
11 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zespół abstynencyjny. Co to takiego?

Uzależnienie może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, płci, czy statusu majątkowego. Najważniejsze to przyznać się do problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie jest ono łatwe, a jedną z cięższych do przejścia chwil jest czas, w którym pojawia się zespół abstynencyjny. Jednak pod odpowiednią opieką lekarzy, pielęgniarek oraz terapeutów możliwe jest przezwyciężenie choroby. Czym jest zespół abstynencyjny i czy można złagodzić jego skutki?

Dolegliwości związane z odstawieniem alkoholu

Zespół abstynencyjny pojawia się wtedy, kiedy osoba uzależniona od alkoholu przestanie pić lub chociażby zmniejszy ilość spożywanej substancji. Są to dolegliwości somatyczne i psychiczne, które mogą pojawiać się w różnym nasileniu oraz mieć odmienny charakter. Pojawiają się po kilku lub kilkunastu godzinach od zaprzestania picia, kiedy poziom alkoholu we krwi zaczyna się zmniejszać. Zespół abstynencyjny, w swojej łagodniejszej wersji nie niesie ze sobą powikłań dla zdrowia. W przypadku ciężkiego przebiegu mogą pojawić się jednak objawy znacznie obciążające organizm, a nawet wpływające na prawidłową pracę układów.

Odstawienie alkoholu w przypadku osób nadużywających tę substancję zawsze wiąże się z dolegliwościami zespołu abstynencyjnego – choć w mniejszym lub większym nasileniu. Dlatego osoba, która chce wyjść z uzależnienia, powinna zostać otoczona opieką specjalistów. Tylko wówczas detoks alkoholowy będzie bezpieczny, a złe samopoczucie związane z odstawieniem – złagodzone.

Łagodny zespół abstynencyjny

Nawet po jednorazowym nadużyciu alkoholu mogą pojawić się objawy łagodnego zespołu abstynencyjnego. Należą do nich: uczucie niepokoju, nudności, zawroty i bóle głowy. Może pojawić się również drżenie mięśni, nerwowość, nadmierna potliwość, nadwrażliwość na dźwięki i światło, lęk oraz ogólne złe samopoczucie. U osób, które nadużywają alkoholu, dolegliwości mogą przyjąć również formę biegunek, bólów mięśni i całego ciała, wahania ciśnienia, a nawet zaburzeń pracy serca oraz układu pokarmowego. Wśród objawów psychicznych: bezsenność, zaburzenia osobowości, agresja, ogólne rozdrażnienie.

Detoks alkoholowy to pierwszy krok na drodze ku trzeźwości. Głód fizyczny i psychiczny jest nieraz ciężki do zniesienia, a objawy zespołu abstynencyjnego nie pomagają. Dlatego podczas detoksu podaje się płyny w formie kroplówek, które pomagają w przezwyciężeniu dolegliwości, a tym samym wyjściu na prostą.

Ciężki zespół abstynencyjny i możliwe powikłania

O ile pacjentom, którzy uskarżają się na umiarkowane dolegliwości, można pomóc samodzielnie, o tyle w przypadku osób, u których pojawia się ciężki zespół abstynencyjny, niezbędna jest profesjonalna opieka. Ciężki zespół abstynencyjny występuje rzadziej, jednak może być groźny w skutkach. Abstynencyjne napady drgawkowe przypominają padaczkę, są jednak związane z nagłym brakiem alkoholu we krwi. Osoba chora traci kontakt z otoczeniem, może również w sposób niekontrolowany oddawać mocz lub stolec. Z powodu utraty kontroli nad swoim ciałem może dojść do zachłyśnięcia się treścią pokarmową wracającą z żołądka, a tym samym uduszeniem. Niezwykle groźne jest wówczas niedotlenienie mózgu, które może spowodować nieodwracalne zmiany. Podczas napadu drgawkowego nie trudno również o upadek i uraz głowy.

Majaczenie alkoholowe, tak zwane delirium, pojawia się u osób, które piją ciągami. Jest szczególnie niebezpieczne – dodaje specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość z Łomży. – Głębokie zaburzenia somatyczne oraz psychiczne świadczą o tym, że choroba jest w zaawansowanym stanie. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń elektrolitowych, a wzrost ciśnienia tętniczego krwi może doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Chory może mieć halucynacje i omamy. W obydwu przypadkach, kiedy zespół abstynencyjny występuje w ciężkiej postaci, konieczna jest hospitalizacja oraz pomoc specjalistów.

Zwłaszcza że w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień chory będzie nie tylko pod całodobową obserwacją, ale również od razu po zakończeniu detoksu alkoholowego będzie mógł kontynuować leczenie – tak ważne dla całkowitego powrotu do normalnego funkcjonowania.