Zespół abstynencyjny. Co to takiego?
Uzależnienie może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, płci, czy statusu majątkowego. Najważniejsze to przyznać się do problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie jest ono łatwe, a jedną z cięższych do przejścia chwil jest czas, w którym pojawia się zespół abstynencyjny. Jednak pod odpowiednią opieką lekarzy, pielęgniarek oraz terapeutów możliwe jest przezwyciężenie choroby. Czym jest zespół abstynencyjny i czy można złagodzić jego skutki?
Dolegliwości związane z odstawieniem alkoholu
Zespół abstynencyjny pojawia się wtedy, kiedy osoba uzależniona od alkoholu przestanie pić lub chociażby zmniejszy ilość spożywanej substancji. Są to dolegliwości somatyczne i psychiczne, które mogą pojawiać się w różnym nasileniu oraz mieć odmienny charakter. Pojawiają się po kilku lub kilkunastu godzinach od zaprzestania picia, kiedy poziom alkoholu we krwi zaczyna się zmniejszać. Zespół abstynencyjny, w swojej łagodniejszej wersji nie niesie ze sobą powikłań dla zdrowia. W przypadku ciężkiego przebiegu mogą pojawić się jednak objawy znacznie obciążające organizm, a nawet wpływające na prawidłową pracę układów.
Odstawienie alkoholu w przypadku osób nadużywających tę substancję zawsze wiąże się z dolegliwościami zespołu abstynencyjnego – choć w mniejszym lub większym nasileniu. Dlatego osoba, która chce wyjść z uzależnienia, powinna zostać otoczona opieką specjalistów. Tylko wówczas detoks alkoholowy będzie bezpieczny, a złe samopoczucie związane z odstawieniem – złagodzone.
Łagodny zespół abstynencyjny
Nawet po jednorazowym nadużyciu alkoholu mogą pojawić się objawy łagodnego zespołu abstynencyjnego. Należą do nich: uczucie niepokoju, nudności, zawroty i bóle głowy. Może pojawić się również drżenie mięśni, nerwowość, nadmierna potliwość, nadwrażliwość na dźwięki i światło, lęk oraz ogólne złe samopoczucie. U osób, które nadużywają alkoholu, dolegliwości mogą przyjąć również formę biegunek, bólów mięśni i całego ciała, wahania ciśnienia, a nawet zaburzeń pracy serca oraz układu pokarmowego. Wśród objawów psychicznych: bezsenność, zaburzenia osobowości, agresja, ogólne rozdrażnienie.
Detoks alkoholowy to pierwszy krok na drodze ku trzeźwości. Głód fizyczny i psychiczny jest nieraz ciężki do zniesienia, a objawy zespołu abstynencyjnego nie pomagają. Dlatego podczas detoksu podaje się płyny w formie kroplówek, które pomagają w przezwyciężeniu dolegliwości, a tym samym wyjściu na prostą.
Ciężki zespół abstynencyjny i możliwe powikłania
O ile pacjentom, którzy uskarżają się na umiarkowane dolegliwości, można pomóc samodzielnie, o tyle w przypadku osób, u których pojawia się ciężki zespół abstynencyjny, niezbędna jest profesjonalna opieka. Ciężki zespół abstynencyjny występuje rzadziej, jednak może być groźny w skutkach. Abstynencyjne napady drgawkowe przypominają padaczkę, są jednak związane z nagłym brakiem alkoholu we krwi. Osoba chora traci kontakt z otoczeniem, może również w sposób niekontrolowany oddawać mocz lub stolec. Z powodu utraty kontroli nad swoim ciałem może dojść do zachłyśnięcia się treścią pokarmową wracającą z żołądka, a tym samym uduszeniem. Niezwykle groźne jest wówczas niedotlenienie mózgu, które może spowodować nieodwracalne zmiany. Podczas napadu drgawkowego nie trudno również o upadek i uraz głowy.
Majaczenie alkoholowe, tak zwane delirium, pojawia się u osób, które piją ciągami. Jest szczególnie niebezpieczne – dodaje specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość z Łomży. – Głębokie zaburzenia somatyczne oraz psychiczne świadczą o tym, że choroba jest w zaawansowanym stanie. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń elektrolitowych, a wzrost ciśnienia tętniczego krwi może doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Chory może mieć halucynacje i omamy. W obydwu przypadkach, kiedy zespół abstynencyjny występuje w ciężkiej postaci, konieczna jest hospitalizacja oraz pomoc specjalistów.
Zwłaszcza że w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień chory będzie nie tylko pod całodobową obserwacją, ale również od razu po zakończeniu detoksu alkoholowego będzie mógł kontynuować leczenie – tak ważne dla całkowitego powrotu do normalnego funkcjonowania.