15 sierpnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zdrowotne właściwości osocza bogatopłytkowego

Nowoczesne rozwiązania w zakresie medycyny estetycznej i stomatologii dają ogromne możliwości pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju problemami natury zdrowotnej. Coraz popularniejsze stają się zabiegi, które bazują na wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego. Jak przebiegają, czy przynoszą efekty i kto może z nich korzystać? Zanim zdecydujesz się, na któryś z nich – sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe często jest określane alternatywą dla botoksu. Dzięki niemu można bezinwazyjnie, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie zregenerować swoją skórę – okazuje się jednak, że nie tylko. Jest ono wykorzystywane do różnych zabiegów w ortopedii, czy stomatologii, co tylko potwierdza fakt, że przynosi rewelacyjne i bardzo widoczne efekty na różnych płaszczyznach.

Osocze bogatopłytkowe jest materiałem naturalnym. Oznacza to, że jest ono pobierane bezpośrednio od pacjenta – uzyskuje się je z krwi. To właśnie decyduje o tym, iż nie ma żadnego ryzyka pojawienia się alergii, co często ma miejsce w przypadku innych preparatów – wyjaśnia specjalista z Gabinetu stomatologicznego Royal Medical.

Regeneracja ran i uszkodzeń w jamie ustnej

Osocze bogatopłytkowe w stomatologii stosowane jest w dwóch różnych wersjach. Jako płyn pomaga wszędzie tam, gdzie występują trudności z gojeniem się ran. Często wstrzykiwane jest pacjentom, którzy mieli usuwane ósemki, a problem z wrażliwym miejscem po zębie trwa przez kilka tygodniu bez większej poprawy. Wówczas osocze stymuluje komórki i pobudza je do odnowy.

Istnieje także druga postać osocza bogatopłytkowego – stała. Ta wykorzystywana jest przede wszystkim w zdecydowanie poważniejszych przypadkach – szczególnie w implantologii. Innowacyjna metoda sprawia, że materiał może być stosowany u pacjentów, u których pojawiły się ubytki kostne. Wówczas stosuje się go na kilka sposobów i w różnych etapach leczenia:

  • jako przygotowanie pod implanty,

  • do uniesienia dna zatoki szczękowej,

  • do regeneracji po umieszczeniu w jamie ustnej implantów.

Czy u każdego pacjenta można zastosować osocze bogatopłytkowe?

Pomimo tego, że osocze bogatopłytkowe jest naturalnym i bezpiecznym materiałem – pozyskiwanym z krwi pacjenta, nie każdy może zdecydować się na zabiegi z jego wykorzystaniem. Przeciwwskazaniem do zastosowania materiału są przede wszystkim przewlekłe choroby: wątroby, krwi i naczyń krwionośnych. Osocze nie może być także stosowane u osób z HIV lub zmagających się z nowotworami. Tymczasowym wykluczeniem jest również ciąża, okres karmienia, infekcje sezonowe, czy stosowanie innych wypełniaczy np. botoksu lub kwasu hialuronowego.

Warto również zauważyć, że każdy pacjent reaguje na pewne zabiegi indywidualnie. Nie ma uniwersalnych metod sprawdzających się u wszystkich. Z tego względu, każdy przypadek powinien być indywidualnie konsultowany z lekarzem prowadzącym leczenie – przed jego rozpoczęciem.