11 października 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zdrowotne właściwości indyjskich kadzidełek

Stosowanie kadzidełek to kontrowersyjny temat. Niektórzy twierdzą, że rozwiązanie to ma wiele zalet, inni wręcz przeciwnie – że może zaszkodzić. Być może w obu opiniach jest ziarnko prawdy. Nie można jednak dyskutować z faktem, że kadzidełka są używane od tysięcy lat i wiele osób zauważa ich pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jakie skutki może przynieść ich używanie?

Kadzidełka dobre na wszystko?

Indyjskie kadzidełka charakteryzują się tym, że umieszcza się je na patyczkach. Właściwości kadzidełek zależą od ich rodzaju. Jedne będą sprzyjać relaksowi, inne wysiłkowi umysłowemu. Przyjrzyjmy się kilku zapachom kadzidełek i omówmy zalety ich stosowania.

  • Drzewo sandałowe. Jego zapach to połączenie pikantności i słodyczy. Używanie go sprzyja relaksowi i medytacji. Kadzidełko z drzewa sandałowego może ukoić zszargane nerwy oraz zmniejszyć strach. Podobno ułatwia ono również zasypianie.
  • Ma podobne działanie do drzewa sandałowego – uspokaja i odpręża. Może pomagać też przy bólach głowy. Zapach ten dobrze wpływa również na ogólne nastawienie.
  • Piżmo. Ten zapach zaliczany jest do afrodyzjaków. Jest intensywny i wprowadza zmysłowy nastrój.
  • Ma słodki korzenny zapach. W zależności od osoby działa uspokajająco albo pobudzająco, może być też afrodyzjakiem.
  • Jest polecany wtedy, gdy występują objawy przeziębienia, takie jak katar
    i kaszel.

Zapachów do wyboru jest znacznie więcej, wyżej wymienione to tylko przykłady. Warto zapoznać się z asortymentami sklepów (takich jak np. SINDIBAD), które mają szeroką ofertę różnych kadzidełek.

Kadzidełka w domu

Poza właściwościami zdrowotnymi, które kadzidełka mogą przynieść organizmowi ludzkiemu, stosuje się je również do użytku domowego. Przyjemny zapach wprowadza miłą atmosferę, dobrze wpływa na samopoczucie domowników, a także może niwelować przykre aromaty. Stosowanie naturalnych preparatów odświeżających powietrze może być znacznie korzystniejsze niż używanie sztucznych środków chemicznych.

Czy każdy może stosować kadzidełka?

Przy stosowaniu kadzidełek obowiązuje uniwersalna zasada – wszystko z umiarem. Niektóre produkty mają bardzo intensywny zapach i mogą źle wpływać na organizmy wielu osób. Szkodliwy może być też dym, który w dużej mierze składa się z drobnych cząstek stałych. Zbyt długie przebywanie wśród palących się kadzidełek może powodować poważne choroby lub alergie. Nie zaleca się ich również kobietom w ciąży. Dlatego tak ważne jest, żeby kupować dobre jakościowo kadzidła z zaufanych źródeł. Lepiej wybierać delikatne zapachy – te ostre można wyczuć nawet przed zapaleniem kadzidełka.