lampa na podczerwień
17 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zastosowanie podczerwieni w fizykoterapii

Medycyna fizykalna wykorzystuje różne metody leczenia (stosujące m.in. prąd impulsowy oraz stały, wiązki lasera czy pole magnetyczne). Wysoką popularnością cieszy się także infraterapia, czyli kuracja za pomocą promieniowania IR (podczerwieni). Opisana technologia jest używana, by zniwelować dolegliwości związane z niektórymi schorzeniami. Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Wspomnianą formę leczenia zalicza się do termoterapii, ponieważ podczas zabiegu wytwarza się ciepło. Stosuje się tutaj lampy „IR” emitujące promieniowanie podczerwone – fale wynoszą zwykle od 770 do 1500 nm. Uznaje się, że im mniejszy parametr w tym zakresie, tym bardziej odczuwalny efekt cieplny podczas „procedury”. Istnieją jednak określone przeciwwskazania, które ograniczają możliwość wzięcia udziału w infraterapii, takie jak: nadciśnienie, zakrzepica kończyn dolnych, stan zapalny skóry, rozrusznik serca czy niewydolność krążenia.

Wykorzystanie promieniowania IR w medycynie fizykalnej 

Promieniowanie podczerwone jest zalecane m.in. po to, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe. Jak dodają dalej eksperci z wrocławskiego gabinetu fizjoterapii Słowik, lampy IR powodują również przyspieszenie: czynności serca, oddychania, przemiany materii, procesu gojenia się ran, a także zwiększają potliwość i rozszerzają naczynia włosowate skóry. Takie działanie jest przydatne w niwelowaniu objawów niektórych schorzeń, np. przeciążenia mięśni i stawów, tzw. nerwobóli, urazów kończyn dolnych czy dolegliwości reumatoidalnych.

Opisywana forma medycyny fizykalnej (we Wrocławiu stosowanej m.in. za pomocą urządzenia Triomed Compact) działa uspokajająco, dlatego jest zalecana w okresach silnego stresu. Warto także podkreślić, że infraterapia wpływa na wygląd zewnętrzny – promieniowanie IR ujędrnia skórę i pomaga walczyć z cellulitem (pobudza produkcję kolagenu). Podczerwień jest również popularna podczas leczenia takich chorób, jak:

  • rwa kulszowa,
  • bóle głowy,
  • dna moczowej,
  • bezsenność,
  • kamica nerkowa,
  • trądzik różowaty,
  • zapalenie zatok.

Medycyna fizykalna – dlaczego warto? 

Zabiegi z zakresu medycyny fizykalnej są przyjemnym i skutecznym „wsparciem” dla przyjętej formy leczenia. Terapia za pomocą promieniowania podczerwonego wpływa jednak nie tylko na kondycję organizmu, ale także stan psychiczny pacjenta. To rozgrzewający oraz relaksujący zabieg, który przynosi praktyczne korzyści dla zdrowia, a stanowi przy tym „chwilę dla siebie”. Można skupić się jedynie na własnych potrzebach, nie martwiąc się o pozostałe problemy czy najbliższe otoczenie.