olejek arganowy
20 stycznia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zastosowanie olejku arganowego

Olejek arganowy nie bez powodu nazywany jest często „płynnym złotem Maroka”. Ta wyjątkowo bogata w substancje odżywcze i witaminy substancja produkowana jest z nasion owoców drzewa arganowego, które rośnie wyłącznie na terenie Maroka. Olej arganowy nie należy do najtańszych, co wynika nie tylko z jego licznych dobroczynnych właściwości, ale także skomplikowanego i pracochłonnego procesu wytwarzania.

Produkcja oleju arganowego

Cenny olej z nasion arganii żelaznej stanowi ciekawostkę nie tylko ze względu na niesamowite właściwości kosmetyczne i odżywcze, ale także sposób produkcji. Jego wytwarzaniem zajmują się wyłącznie kobiety zamieszkujące Maroko, które zrzeszone są w specjalnych związkach. Przed powstaniem tej organizacji związkowej głównymi beneficjentami ich pracy byli… mężowie, którzy mieli jednocześnie najmniejszy wkład w pozyskanie „płynnego złota”.

Orzechy arganowca zbierane są w miesiącach od lipca do września, czyli w czasie największych upałów. Sama obróbka uległa znacznej automatyzacji, jednak marokańskie kobiety w niezmieniony, tradycyjny sposób miażdżą owocowe pestki. Usprawnienia na pozostałych etapach produkcji sprawiły, że Maroko jest w stanie zaspokoić rosnący popyt na olej arganowy, a jednocześnie udało się wydłużyć jego termin przydatności – wyjaśnia ekspert sklepu Profarm.

Zastosowanie spożywcze

Stosowanie oleju arganowego do celów spożywczych nie jest jeszcze zbyt popularne, co wynika przede wszystkim z wysokiej ceny tej odmiany produktu. Za litr takiego oleju zapłacimy obecnie około 100 zł. Stosowany jest więc głównie w profilaktyce niektórych chorób przez osoby szczególnie nimi zagrożone. Uważa się, że olej arganowy zapobiega chorobom Parkinsona i Alzheimera oraz nowotworom. Ma również dobroczynny wpływ na układ krwionośny – obniżając poziom cukru i cholesterolu, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu.

Zastosowanie w kosmetyce

O zachwycającej sile olejku arganowego decyduje jego skład, w którym znajdziemy bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz bardzo duże stężenie naturalnej witaminy E. Jego właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że jest niezastąpionym składnikiem kosmetyków przeciwzmarszczkowych i regenerujących. Najczęściej stosuje się go właśnie w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, ale cenią go także osoby szukające specyfiku, który wzmacnia włosy i przywraca im utracony blask.

Znane jest zbawienne działanie olejku arganowego w leczeniu skóry problemowej. Olejek ten doskonale nawilża i łagodzi cerę trądzikową, łagodzi podrażnienia towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry czy egzemie, a nawet pomaga w kuracji odleżyn i owrzodzeń – mówi specjalista sklepu Profarm. Ponadto, olejek pomaga pozbyć się blizn, wpływając na wyrównanie kolorytu skóry. Stosowany jest także jako naturalny filtr przeciwsłoneczny, który jednocześnie chroni przed oparzeniami i przyspiesza opalanie.

Olej arganowy jest też bardzo popularny wśród kobiet w ciąży i mam. Masaże brzucha z olejkiem arganowym zapobiegają powstawaniu rozstępów w czasie ciąży i pomagają w walce z pomarańczową skórką, a ambasadorkami „płynnego złota” stały się dzięki macierzyństwu liczne gwiazdy Hollywood.