12 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zastosowanie lasera w leczeniu żylaków

Z żylakami, głównie kończyn dolnych, zmaga się obecnie nawet połowa populacji. Widoczne są jako powiększone, często popękane naczynia. Wiele osób uważa je za bardzo uciążliwe, ale i nieestetyczne. Z tego powodu specjaliści w dziedzinie chirurgii naczyniowej starają się jak najskuteczniej leczyć żylaki. Jedną z coraz szerzej rozpowszechniających się metod jest leczenie przy pomocy lasera. Wyjaśniamy, jakie jest jego zastosowanie oraz dla jakich pacjentów jest przeznaczony.

Czym są spowodowane żylaki?

Bezpośrednim powodem żylaków jest utrudniony odpływ krwi w naczyniach. Większość schorzeń dotyczących układu żylnego w kończynach dolnych związana jest z ich rodzinnym występowaniem. Duży wpływ na ich powstawanie ma również otyłość, siedzący tryb życia oraz porody i zabiegi operacyjne. Poważnym czynnikiem ryzyka żylaków są też przebyte urazy kończyn i zapalenia żył. Pierwszym widocznym objawem schorzenia są tak zwane pajączki, czyli popękane naczynia. Prowadzeniem laserowego leczenia żylaków zajmuje się przykładowo Specjalistyczna Chirurgiczna Praktyka Lekarska dr n. med. Bronisława Górskiego.

Po zauważeniu nawet najmniejszych, popękanych naczyń, należy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Obszerny wywiad i badania pozwolą poznać przyczynę i zaplanować leczenie schorzenia.

W kolejnych etapach rozwoju żylaków pacjenci odczuwają obrzęki, uczucie ciężkości lub nocne skurcze kończyn. Widoczne zmiany skórne mogą przechodzić w owrzodzenia i wypryski.

Na czym polega leczenie laserem?

Leczeniem żylaków, zapalenia żył oraz profilaktyką i diagnostyką chorób naczyń zajmuje się flebolog. Technika laserowa opiera się na emisji energii cieplnej przez końcówkę specjalistycznego światłowodu. Wprowadza się go do wnętrza żyły. Dzięki temu naczynie ulega obkurczeniu, a następnie całkowitemu zwłóknieniu. Zabieg leczenia laserem EVLT trzeba rozpocząć od lokalizacji żyły za pomocą USG. Naczynie nakłuwa się i wprowadza cewnik o średnicy około jednego milimetra. Nacięcie skóry podczas zabiegu nie jest więc większe niż kilka milimetrów.

W żyle umieszcza się włókno laserowe, a wokół niej specjalista aplikuje środek znieczulający. Po analgezji miejscowej można przystąpić do włączenia lasera i jego powolnego wycofywania z żyły. Dzięki temu naczynie ulega stopniowemu zniszczeniu. Końcową czynnością jest założenie na kończynę opatrunku uciskowego lub pończochy. Laser można wykorzystać u osób w różnym wieku, z chorobami takimi jak przebyty udar mózgu lub zawał serca. Przeszkodą nie jest również obecność rozrusznika serca.

Zalety laserowego leczenia żylaków

Większość pacjentów najbardziej ceni fakt, że użycie lasera nie wymaga pobytu w szpitalu i ma charakter ambulatoryjny. Cały zabieg trwa około 40 minut, po tym czasie pacjent może wrócić do domu i normalnej aktywności fizycznej. Leczenie laserowe jest całkowicie bezbolesne, a efekty są natychmiastowe. Można przeprowadzić je nawet u 75 % chorych. Towarzyszące ograniczenia dotyczące wieku i chorób współistniejących nie  mają  istotnego znaczenia i nie są  przeciwskazaniem do leczenia.  Zabieg laserem EVLT stanowi jedną z najbardziej nowoczesnych, a jednocześnie małoinwazyjnych metod leczenia żylaków. Warto dodać, że towarzyszu mu minimalne ryzyko powikłań.