30 czerwca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zastosowanie lasera w leczeniu znamion skórnych

Wskazaniem do usunięcia znamion skórnych są przede wszystkim zmiany chorobowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by usunąć je również profilaktycznie lub ze względów estetycznych. Jedną z nowocześniejszych metod leczenia jest zastosowanie lasera. Jest to zabieg bezbolesny oraz niepozostawiający trwałych śladów w postaci blizn, dlatego może być stosowany nawet w miejscach widocznych, na przykład na twarzy.

Wszelkie zmiany skórne, zarówno te pojawiające się nagle, jak i znajdujące się na naszym ciele od zawsze powinny być kontrolowane przez lekarza. Zazwyczaj są to zupełnie niegroźne kaszaki, włókniaki, tłuszczaki lub znamiona barwnikowe, tak zwane pieprzyki, usuwane głównie ze wskazań estetycznych. Wówczas najlepszym sposobem ich leczenia jest laser, który umożliwia usunięcie znamion i innych dolegliwości skórnych już nawet podczas jednej wizyty w poradni chirurgicznej.

Leczenie znamion skórnych laserem – szybko, bezboleśnie i bez blizn

Laserowe usuwanie znamion skórnych jest szybkie i bezbolesne. Za pomocą lasera możliwe jest bardzo precyzyjne działanie, bezpośrednio w miejscu wystąpienia zmiany. Wiązka lasera zostaje pochłonięta przez tkanki – tym samym dochodzi do odparowania wody oraz zjawiska koagulacji. Dochodzi wówczas do nieodwracalnych zniszczeń w obrębie tkanki poddanej działaniu lasera. Oczywiście wysoka precyzja urządzenia umożliwia uszkodzenie wyłącznie tkanek znamionowych, bez niszczenia znajdującej się wokół tkanki. Dlatego blizna po zabiegu, jeśli w ogóle się pojawi będzie bardzo niewielka – wyłącznie w obrębie podstawy zmiany. Ze względu na brak konieczności użycia skalpela i innych narzędzi chirurgicznych, a tym samym brak konieczności zakładania szwów ślady pozostałe po laserze są niemal całkowicie niewidoczne.

Czasem wystarczy już jeden zabieg

Narośle usuwa się w sposób punktowy, ciągły lub warstwowy, w zależności od wielkości oraz rodzaju znamienia – mówi specjalista z Centrum Medycyny Specjalistycznej On-Clinic z Chorzowa – Usuwaną zmianę można odciąć, a także przekazać ją do badania histopatologicznego, w celu wykrycia ewentualnych zmian chorobotwórczych. Ponieważ jest to metoda bezkontaktowa nie należy obawiać się zakażenia chorobami wirusowymi, na przykład zapaleniem wątroby. Pole operacyjne jest w pełni sterylne, a ryzyko krwawienia ograniczone do minimum – ponieważ naczynia krwionośne zostają poddane natychmiastowej koagulacji. W przypadku niewielkich zmian może wystarczyć już jeden zabieg, aby usunąć zmianę całkowicie. W przypadku bardziej rozległych znamion przeprowadza się kilka zabiegów w cztero- lub ośmiotygodniowych  odstępach – dodaje specjalista.

Rodzaje zmian leczonych za pomocą lasera

Za pomocą lasera możliwe jest wyleczenie i usunięcie wielu rodzajów zmian skórnych. Przede wszystkim znamion barwnikowych, czyli pieprzyków. Większość z nich jest niegroźna i nie ma konieczności ich usuwania, warto jednak obserwować, czy nie zmieniają koloru, kształtu lub wielkości. Specjaliści zalecają jednak usunięcie pieprzyków, które bezpośrednio narażone są na działanie promieni słonecznych, znajdują się w miejscach trudno dostępnych, a tym samym uniemożliwiających regularną obserwację, a także na częściach ciała regularnie podrażnianych na przykład paskiem od spodni lub ramiączkiem stanika. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by usunąć pieprzyki wyłącznie ze względów estetycznych – zwłaszcza, że użycie lasera minimalizuje ryzyko powstania w ich miejscu nieestetycznych blizn.

Z pomocą lasera usuwa się również kaszaki, włókniaki, tłuszczaki, które zazwyczaj pojawiają się na ciele w formie niebolesnych zmian w kolorze skóry. Laser jest również niezwykle pomocny w przypadku leczenie brodawek, zwanych również kurzajkami. Te narośle wywołane wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego są niegroźne, jednak mogą się rozprzestrzeniać na inne części ciała, a także na inne osoby w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu. Laser jest również pomocny w leczeniu keloidów, czyli przerośniętych blizn.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia

Wskazaniem do wykonania zabiegu są wszelkie zmiany skórne – zarówno te, których usuniecie wskazane jest ze względów zdrowotnych, jak i zmiany usuwane wyłącznie z powodów estetycznych. Użycie lasera jest w pełni bezpieczne i leczenie może być przeprowadzone nawet u kobiet w ciąży, karmiących piersią lub u dzieci – w tym przypadku warto jednak poddać się zabiegowi tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Przeciwwskazaniem mogą być aktywne infekcje, choroby nowotworowe skóry, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca, bielactwo lub łuszczyca. Każdorazowo decyzja o leczeniu zmian laserem powinna być skonsultowana z lekarzem. Istnieją również inne metody usuwania znamion, które mogą być w danym przypadku bardziej odpowiednie.

Przebieg zabiegu oraz postępowanie po usunięciu znamion

W przypadku niewielkich zmian nie stosuje się znieczulenia miejscowego, a sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Usuwanie nie boli, można jednak odczuwać ciepło oraz mrowienie, a bezpośrednio po zabiegu także uczucie pieczenia.

Okres gojenia trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Na miejscu zabiegowym pojawia się strupek, którego pod żadnym pozorem nie można usuwać samodzielnie! Rankę należy delikatnie przemywać wodą z mydłem, można również odkażać. Jeśli znamię było na twarzy przez kilka dni warto wstrzymać się od nakładania makijażu. Niewskazane jest również narażanie miejsca po zabiegu na działanie promieni słonecznych, przynajmniej przez dwa miesiące (a najlepiej sześć). Może to bowiem doprowadzić do powstania przebarwienia. W przypadku konieczności wyjścia na słońce warto zastosować krem przeciwsłoneczny o SPF 50+.