10 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zastosowanie lasera diodowego w ortodoncji

Leczenie u ortodonty kojarzy się głównie z zakładaniem aparatów na zęby. Nie ma się czemu dziwić, to w końcu bardzo popularny zabieg. Jednak nie jest on jedyny w tej dziedzinie. Ortodoncja wiąże się z różnymi sposobami leczenia wad zgryzu. Jedną z nich jest użycie lasera diodowego. Na jakiej zasadzie on działa i w rozwiązaniu jakich problemów zdrowotnych może pomóc?

Problemy związane ze zgryzem

Bardzo często spotykanym problemem jest krzywe uzębienie. Dlatego też ortodoncja kojarzy się głównie z jego wyrównywaniem. Zabieg ten ma wpływ nie tylko na estetykę zgryzu, ale przede wszystkim na jego zdrowie. Może pomóc w rozwiązaniu takich problemów jak trudności w oddychaniu i w dokładnej wymowie.

Jednak ortodoncja czasem oznacza również precyzyjne zabiegi dotyczące nie tylko zębów, ale i dziąseł. W niektórych z nich wskazane jest użycie lasera diodowego. Na czym polega jego działanie?

Po co używa się lasera diodowego?

Laser diodowy to zaawansowane urządzenie, które pomaga w rozwiązywaniu nieco bardziej skomplikowanych problemów ze zgryzem. Jest to nowoczesna aparatura, której nie może zabraknąć w gabinetach ortodontycznych dbających o ciągły rozwój metod leczenia.

Laser diodowy wykorzystuje się w ortodoncji na przykład przy odsłanianiu kła i podcinaniu wędzidełka. Na czym polega pierwszy przypadek? Otóż czasem zęby nie wychodzą prawidłowo – zostają w kości, zamiast przemieścić się do łuku zębowego. W takich sytuacja pomaga użycie lasera diodowego. Pozwala on rozwiązać problem niezależnie od tego, na jakim etapie wyrzynania znajduje się ząb. Jeśli chodzi o drugi przypadek – nieprawidłowa długość wędzidełka czy nieodpowiedni przyczep mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje. Podcięcie wędzidełka pozwala ich uniknąć. Lasera diodowego używa się również w celu zredukowania bólu po założeniu aparatu ortodontycznego.

Laser diodowy – zalety

W zabiegach ortodontycznych bardzo ważna jest precyzja. Praca z laserem diodowym spełnia to kryterium. Poza tym, prawidłowe użycie tej technologii jest też niezwykle skuteczne.

Ogromną zaletą laserów jest to, że wchodzą one w reakcje wyłącznie z wodą, hemoglobiną oraz melaniną. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane również w miejscach, w których znajdują się implanty, czy inne uzupełnienia, tłumaczy pracownik firmy Ortodontix.

Bardzo dużym plusem jest też to, że opisywana metoda jest bezinwazyjna, a poza tym nie wymaga znieczulenia. Nie wiąże się zatem z dyskomfortem u pacjentów, co jest z pewnością ważną zaletą. Zabiegi z użyciem lasera diodowego wykonywane w specjalistycznych gabinetach ortodontycznych mogą być odpowiedzią na wiele problemów.