profilaktyka stomatologiczna
12 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady profilaktyki stomatologicznej

Istnieją pewne zasady profilaktyki stomatologicznej, dzięki którym można uniknąć problemów związanych z różnymi schorzeniami. Wbrew pozorom takie działania są istotne nie tylko w przypadku dzieci. Dorośli powinni pamiętać o pewnych czynnościach, aby oszczędzić swoje nerwy i pieniądze. Na czym polega profilaktyka stomatologiczna? Poznaj najważniejsze zasady, którymi warto się kierować.

Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka polega na podejmowaniu odpowiednich działań, aby zapobiec różnym schorzeniom i komplikacjom zdrowotnym. W stomatologii odgrywa to niezwykle istotną rolę w przypadku młodszych, jak i starszych pacjentów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dieta bogata w cukry oraz przyjmowanie używek bezpośrednio oddziałuje na stan uzębienia, doprowadzając do nieestetycznych zmian wizualnych i stanów zapalnych. Profilaktykę stomatologiczną można podzielić na domową oraz profesjonalną.

Profilaktyka profesjonalna polega na regularnych wizytach u stomatologa, który sprawdzi, czy istnieje potrzeba wykonania specjalistycznego zabiegu. Należy pamiętać o kontrolach stanu uzębienia przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Profilaktyka domowa opiera się przede wszystkim na prawidłowej higienie jamy ustnej. Rodzice powinni uświadamiać swoje dzieci, jak ważną rolę odgrywa staranne czyszczenie zębów. Najlepszy efekt można uzyskać, szczotkując zęby po każdym posiłku. Poza tym należy korzystać z nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.

Profesjonalne zabiegi profilaktyczne

Nawet jeśli pacjent dba o dokładne czyszczenie zębów, nie powinien rezygnować z wizyt kontrolnych u specjalisty. Lekarz stomatolog sprawdzi, czy istnieje potrzeba wykonania jakiegoś zabiegu. Dzięki regularnym konsultacjom z ekspertem będziesz mógł szybko rozwiązać powstały problem, a tym samym uchronisz się przed stanami zapalnymi. Stomatolog oferuje wykonanie pewnych zabiegów profilaktycznych, których celem jest ochrona płytki zębów przed rozwojem próchnicy, a także oczyszczenie ich z kamienia.

Warto udać się do doświadczonych specjalistów, np. do gabinetu stomatologicznego STOMATOLOGIA.me w Kołobrzegu, aby uzyskać profesjonalną i efektywną pomoc. Wśród takich zabiegów można wyróżnić skaling, czyli usunięcie kamienia z płytki nazębnej. Dużą popularnością cieszy się piaskowanie zębów polegające na usunięciu osadu czy przebarwień za pomocą piaskarki stomatologicznej. Jest to bardzo dobry sposób na oczyszczenie trudno dostępnych miejsc z przebarwień. Na uwagę zasługuje również fluoryzacja – zabieg zabezpieczający i wzmacniający zęby.