profilaktyka ginekologiczna
31 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady profilaktyki ginekologicznej 

Profilaktyka ma za zadanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób, w tym także tych onkologicznych. Pozwala na wykrycie problemu odpowiednio wcześnie, gdy nie jest on jeszcze w zaawansowanym stadium. Wizyty u lekarza powinny być jednak regularne i obejmować konkretne badania. Co uwzględnia profilaktyka ginekologiczna? Jakie są jej najważniejsze założenia?

Na czym polega profilaktyka ginekologiczna? 

Profilaktyka ginekologiczna pozwala na wykrycie chorób w bardzo wczesnym stadium. Z tego powodu obejmuje ona konkretne badania i regularne wizyty u lekarza. Dzięki temu można zauważyć niepokojące zmiany na etapie, gdy ich wyleczenie jest możliwe i zwykle bardzo proste. Podczas profilaktycznych wizyt u ginekologa wykonuje się takie badania, jak:

  • cytologia,
  • USG,
  • USG piersi,
  • mammografia.

Zazwyczaj wizyta polega na wykonaniu standardowego badania ginekologicznego. W razie konieczności lekarz może zlecić również inne kontrole. Jest to wskazane, szczególnie w przypadku cytologii, która pozwala na wykrycie zmian nowotworowych.

Profilaktyka ginekologiczna jest skuteczna jedynie w sytuacji, gdy wykonuje się ją regularnie. Z tego powodu warto pamiętać o odwiedzaniu lekarza co kilka miesięcy. Warto wykonać wspomniane badania, by upewnić się, że przez kolejny rok nie dojdzie do drastycznego pogorszenia Twojego stanu zdrowia.

Kiedy pierwszy raz udać się do lekarza?

Profilaktyka ginekologiczna zakłada konieczność udawania się do lekarza regularnie. Należy zacząć to już w okolicach 16 roku życia. Warto wybrać przyjaznego specjalistę, takiego jak lek. med. Danuta Kardzis w Gdańsku. W ten sposób nie zrazisz się do pierwszych wizyt, a profilaktyka ginekologiczna stanie się codziennością.

W okolicach 18 roku życia należy zgłosić się do ginekologa nawet w sytuacji, gdy pacjentka nie rozpoczęła jeszcze aktywności seksualnej. Wiele chorób nie ma bowiem związku z tą sferą życia, a badania pozwalają na ich wczesne zauważenie.

Do ginekologa należy udawać się co najmniej raz na rok, chyba że wystąpiły niepokojące dolegliwości. Uznaje się, że trzeba realizować takie badania aż do 80 roku życia. Z tego powodu warto wybrać zaufanego specjalistę, którego będziesz odwiedzać regularnie przez kilkadziesiąt lat swojego życia. To bardzo dobry nawyk, pozwalający na zapobieganie wystąpieniu różnego rodzaju chorób.