5 września 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej

Codzienna higiena jamy ustnej dla większości z nas jest tak naturalnym procesem, że mało kto zastanawia się, czy faktycznie robi wszystko, aby zapewnić swoim zębom właściwą ochronę przed działaniem bakterii próchnicowych. W naszym artykule dokładnie opiszemy jak prawidłowo czyścić swoje zęby, jak często należy je szczotkować oraz dlaczego warto oprócz tego je nitkować oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Przede wszystkim szczotkowanie

Szczotkowanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem higienicznym. Większość z nas nie wyobraża już sobie pójścia spać lub rozpoczęcia dnia przed użyciem szczoteczki i pasty do zębów. Jest to bardzo dobry nawyk, jednak niewiele osób szczotkuje swoje żeby także po spożyciu posiłków.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Citodent w Oławie: Mycie zębów rano i wieczorem jest oczywiście bardzo dobrym zwyczajem i czynność ta powinna być bezwzględnie wykonywana przez każdego. Jednak znacznie lepsze rezultaty osiągniemy, jeżeli będziemy również szczotkowali swoje zęby również po każdym spożytym posiłku. Pamiętajmy bowiem o tym, że w trakcie jedzenia nasze żeby się przecież brudzą, pojawia się na nich osad, a w szczeliny między zębami dostają się resztki pokarmu. Jest to doskonała pożywka dla bakterii próchnicowych. Niestety żeby pozbyć się resztek pokarmu nie wystarczy tylko opłukać jamy ustnej, ale warto także użyć szczoteczki i pasty do zębów, a jeżeli nie mamy takiej możliwości to przynajmniej użyć gumy do żucia, która chociaż trochę umożliwi pozbycie się z jamy ustnej resztek jedzenia.

Nitkowanie i stosowanie płynu do płukania ust

Szczotkowanie to jednak nie jedyny element prawidłowej higieny jamy ustnej. Za pomocą szczoteczki do zębów jesteśmy bowiem w stanie dokładnie wyczyścić zęby jedynie z wierzchu. Nie dotrzemy nią jednak do szczelin między zębami, czyli tam gdzie najczęściej gromadzą się resztki spożywanego pokarmu. Żeby zadbać także o tą część naszych zębów konieczne jest stosowania nici dentystycznej.

Nitkowanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornym szczotkowaniu. Na początku czyszczenie zębów nicią dużej ilości osób może wydać się trudne, jednak po 2-3 nitkowaniach z pewnością każdy dojdzie już do właściwej wprawy. Po nitkowaniu zębów warto także je opłukać płynem do płukania jamy ustnej. Czynność ta jest również bardzo istotna, ponieważ za pomocą płynu pozbędziemy się resztek pokarmu oraz zabezpieczymy swoje zęby dodatkową warstwą fluoru.