11 maja 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej

Reguła mówiąca o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, sprawdza się szczególnie w przypadku zębów. Profilaktyka ich schorzeń jest prosta i tania, ale skutki jej zaniedbania – bardzo przykre, dotkliwe i często kosztowne. Zacznijmy więc od postaw i przywołajmy najważniejsze prawidła higieny jamy ustnej, bez których nie ma mowy o zdrowych zębach i dziąsłach.

Szczotkowanie zębów – najważniejsze, ale nie jedyne

Szczotkowanie zębów to najważniejszy element dbania o higienę jamy ustnej. Pewnie już to wiecie, ale powtarzania nigdy dość: zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli to niemożliwe, musimy robić to przynajmniej rano po śniadaniu oraz po ostatnim posiłku.

Celem szczotkowania zębów jest usunięcie płytki nazębnej, czyli nagromadzonych bakterii. Odkładająca się płytka nazębna z czasem przechodzi w kamień nazębny, a ponadto zamieszkują ją bakterie próchnicotwórcze. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie płytki nazębnej. Warto pamiętać, że gromadzi się ona także na języku! Tutaj można użyć specjalnej szczoteczki do oczyszczania języka.

Pasta do zębów powinna być łagodna dla szkliwa, aby nie naruszać tej naturalnej warstwy ochronno-wzmacniającej. Szczoteczka nie musi być twarda. Ta o miękkim włosiu skutecznie usuwa nalot, a jednocześnie jest łagodna dla dziąseł. Warto pamiętać o przestrzeni międzyzębowej. Do jej czyszczenia służą nici i szczoteczki międzyzębowe.

Nie bój się dentysty!

Jeżeli boisz się bólu u dentysty… Powinieneś bywać w jego gabinecie regularnie. Dzięki regularnym wizytom możesz na bieżąco kontrolować stan uzębienia i jeżeli zacznie się dziać coś niedobrego, zmiany nie będą rozległe. Niewielkie ubytki leczy się łatwo i praktycznie bezboleśnie, a przy wzmożonej higienie da się powstrzymać ich rozwój.

Wystarczy wizyta raz na pół roku, aby uniknąć bólu, trudnego leczenia i jego wysokich kosztów, a przede wszystkim cieszyć się zdrowymi zębami na całe życie. Na wizytę w miłej atmosferze zaprasza www.dentysta-szczyrek.pl.