29 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady nakładania makijażu permanentnego

Makijaż permanentny staje się coraz popularniejszy. Nic dziwnego – to sposób na to, by zawsze wyglądać pięknie, bez względu na warunki i porę dnia. Jednak aby efekt był jak najbardziej naturalny oraz utrzymał się wystarczająco długo konieczne jest prawidłowe wykonanie. Makijaż permanentny wykonany zgodnie z zasadami będzie prezentował się nienagannie oraz nie będzie wymagał zbyt wielu poprawek.

Perfekcyjny makijaż, który nie spłynie z deszczem, wodą na basenie, nie rozmaże się pod wpływem potu i będzie z nami 24 godziny na dobę? To możliwe dzięki technikom makijażu permanentnego. To jednak nie tylko ułatwienie i zaoszczędzenie czasu – jest to rozwiązanie poprawiające komfort życia osób, które w wyniku chorób lub wypadków straciły włosy lub posiadają widoczne blizny i nierówności. Ze względu na to, że efekt utrzymuje się nawet od 2 do 3 lat makijaż permanentny musi być wykonany bardzo dokładnie – niestety nie będziemy mogli go zmyć i zacząć od nowa. Specjalistka od szkoleń z zakresu makijażu permanentnego przedstawi, w jaki sposób prawidłowo wykonać taki makijaż.

Przygotowanie do wykonania zabiegu

Zanim rozpoczniemy właściwy etap nakładania makijażu konieczne jest dopasowanie odcienia barwnika oraz ostatecznego kształtu, który chcemy uzyskać. Wybieramy również najlepszą technikę oraz sugerujemy klientce najlepiej dopasowane do jej urody rozwiązania – mówi ekspertka z centrum zabiegów i szkoleń kosmetycznych Perfect GlamourDobrze jest pokazać kilka wybranych kształtów oraz kolorów, aby klientka mogła wybrać ten, który jej najbardziej odpowiada. Wybrane maluje się na skórze, aby można było lepiej zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Oczywiście nie możemy zapominać, że będzie się nieznacznie różnił od tego zaprezentowanego – ostateczne efekty makijażu permanentnego widoczne są dopiero po około czterech tygodniach. W zależności od naturalnego odcienia skóry, ust lub brwi pigment może przybrać nieco inną barwę. Nie będzie ona diametralnie różna, jednak konieczne jest poinformowanie klientki o tym, jak będzie przebiegał okres gojenia. Tuż po zabiegu kolor może być bardzo intensywny, natomiast po upływie około miesiąca może znacznie zblednąć. Konieczne jest wówczas dokonanie poprawek. Poprawki niezbędne są zawsze – skóra naturalnie się złuszcza, więc nawet najlepiej wykonany zabieg wymaga uzupełnienia.

Ważnym etapem jest również dobranie odpowiedniego rodzaju pigmentu do rodzaju oraz odcienia skóry. Skóra sucha i tłusta mogą wymagać zastosowania innych barwników. Ostateczny kolor pigmentu powinien być również o ton jaśniejszy i cieplejszy – barwnik może bowiem zmienić odcień na chłodniejszy po wprowadzeniu pod skórę. Ważna jest również świadomość, która technika da najlepszy rezultat. Najważniejsze to uzyskanie jak najbardziej realistycznego efektu, bez nadmiernego przerysowania.

Nakładanie makijażu permanentnego

Drugim krokiem jest oczywiście etap, w którym barwnik wprowadzany jest po skórę. Zabieg przeprowadza się na podstawie wcześniejszych ustaleń. W pierwszej kolejności nakładany jest środek znieczulający – dotyczy to zwłaszcza ust i powiek. Po znieczuleniu przechodzi się do właściwej części zabiegu. Istotna jest tu przede wszystkim pewna ręka oraz zdolności manualne – kontury należy nałożyć bardzo dokładnie i symetrycznie. Należy uważać, by nie wprowadzić igły zbyt głęboko pod skórę, ponieważ w ten sposób łatwo doprowadzić do powstania ran, a w konsekwencji blizn.

Oczywiście nie trzeba przypominać o zasadach bezpieczeństwa i zastosowaniu wyłącznie jednorazowych rękawiczek, przyrządów i igieł. Higiena jest w tym przypadku niezwykle istotna, ponieważ naskórek zostaje naruszony i może pojawić się krew. Ważna jest także znajomość przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Wykluczać mogą niektóre choroby, na przykład nieuregulowane nadciśnienie lub cukrzyca, ciąża i okres karmienia piersią, opryszczka, a także uczulenia. W przypadku osób, które dokonały powiększenia ust możliwe jest wykonanie makijażu permanentnego nie szybciej niż cztery miesiące po zabiegu.

Wskazania po zabiegu

Po zakończonym zabiegu skórę należy zdezynfekować oraz nałożyć krem łagodzący i przeciwzapalny. Konieczne jest również przekazanie informacji na temat pielęgnacji miejsca zabiegu. Podstawowe zasady to bardzo delikatna pielęgnacja, bez nadmiernego moczenia i używania silnie złuszczających oraz myjących kosmetyków.

Konieczne jest poinformowanie klientki o wszelkich możliwych powikłaniach, takich jak opuchlizna czy strupki – dodaje ekspertka – To objawy zupełnie normalne i zazwyczaj nie wymagające interwencji. Konieczne jest również przekazanie informacji dotyczących możliwych aktywności – nie powinno korzystać się z basenu i sauny przez przynajmniej dwa tygodnie, a przez następne dwa miesiące należy unikać intensywnego opalania. Przestrzeganie zaleceń linergistki pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której barwnik zbyt szybko wyblaknie. Zapobiegniemy w ten sposób także pojawieniu się blizn. To ważne, aby klientka była świadoma – lepiej przekazać zbyt wiele, niż zbyt mało informacji – dodaje.