urzadzenie-shr
16 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady i efekty działania urządzeń SHR

Technologia SHR to jedno z najnowszych odkryć w dziedzinie kosmetologii. Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich słów super hair removal, co można przetłumaczyć jako super usuwanie włosów. Wykorzystanie urządzeń SHR jest pójściem krok dalej na ścieżce, której kolejne punkty wyznaczały do tej pory takie osiągnięcia jak IPL (Intense Pulse Light) czy IPL+RF (połączenie IPL oraz fal radiowych). Na czym jednak dokładnie polega ów przełom?

Zacznijmy może od przypomnienia, na czym właściwie polegają zabiegi IPL. Otóż przesuwana po skórze głowica wyposażona w lampę ksenonową emituje skoncentrowane wiązki pulsującego światła o odpowiedniej długości fali (420-1020 nm). Przekazywana w ten sposób energia jest wychwytywana przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się we włosach, mieszkach włosowych i skórze.

Plusy i minusy

Podgrzanie mieszka włosowego do temperatury wynoszącej ok. 50˚C powoduje jego zniszczenie. Punktowe uderzenie gorąca w skórę natomiast wywołuje ból – tym większy, im jest ona ciemniejsza, a więc zawiera więcej melaniny. To dlatego fotodepilacja tą metodą jest niewskazana w przypadku osób opalonych czy o ciemnej karnacji. Z drugiej strony okazuje się niezbyt skuteczna w przypadku jasnych i cienkich włosów, gdzie melaniny jest stosunkowo mało.

Zastosowanie fal radiowych pozwoliło nieco zmniejszyć dawkę energii emitowanej przez urządzenie podczas jednego „strzału”, co istotnie podniosło komfort i bezpieczeństwo osób poddających się zabiegowi fotodepilacji – mówi specjalista z dystrybuującej aparaturę kosmetyczną firmy Profi-Med. – Dopiero jednak wynalezienie technologii SHR okazało się prawdziwym przełomem – przyznaje.

Rewolucja w depilacji

Działanie głowicy SHR jest generalnie podobne do opisanego wyżej. Energia pojedynczego impulsu świetlnego jest jednak znacznie niższa, kumuluje się za to w mieszkach włosowych w wyniku wielokrotnego przesuwania głowicą po skórze. Sama skóra zaś ma znacznie gorsze właściwości magazynowania energii, w związku z czym podgrzanie jej do temperatury mogącej wywołać dyskomfort lub wręcz poparzenie po prostu nie zachodzi – nawet jeśli do czynienia mamy ze skórą opaloną czy naturalnie ciemną. Tym bardziej, że głowica dodatkowo wyposażona jest w kilkustopniowy system chłodzenia kontaktowego.

Nakładanie się wielokrotnych impulsów o niskiej energii odbywa się w ruchu głowicy po skórze (stąd też zwyczajowa nazwa tej metody: In Motion) i pozwala skumulować tę energię również w jasnych mieszkach włosowych. Wymaga to jedynie dobrania odpowiednich parametrów oraz czasu zabiegu.

Korzystny wybór w salonie kosmetycznym

Niższa energia to także niższe koszty eksploatacyjne i zwiększona żywotność urządzeń SHR (nawet 400 tys. „strzałów” w porównaniu z 20 tys. w przypadku starszych technologii, takich jak IPL). Na koniec warto wspomnieć, że wiele z tych urządzeń wyposażonych jest dodatkowo w drugą głowicę (SR), która pozwala na przeprowadzanie takich zabiegów, jak fotoodmładzanie, zamykanie naczynek, usuwanie rumienia, plam i przebarwień czy leczenie trądziku.