hospicjum domowe
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady działania hospicjum domowego

Chory nieuleczalnie oraz jego rodzina potrzebują wsparcia i pomocy. Krewni zwykle nie chcą, aby ich bliski przebywał na stałe w placówce medycznej czy opiekuńczej, a większość chorych wybiera dom jako miejsce swojego odejścia. Odpowiedzią na te potrzeby jest możliwość zorganizowania hospicjum domowego. Rozwiązanie to pozwala rodzinie opiekować się chorym w domu, w czym pomagają jej pracownicy hospicjum i personel medyczny.

Jak wygląda hospicjum domowe?

Zasada działania hospicjum domowego opiera się na świadczeniu opieki paliatywnej nie tylko nad nieuleczalnie chorym. Pracownicy takiego ośrodka, w tym często wolontariusze, wspierają również rodzinę. Pomoc ta obejmuje asystowanie podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, które muszą być regularnie wykonywane przy chorym. Wolontariusze chętnie wyręczają także rodzinę, chociażby w takich obowiązkach jak zrobienie zakupów.

W ramach hospicjum domowego cierpiącą osobę odwiedza personel medyczny – pielęgniarki oraz lekarze. Jednak jeżeli istnieje taka potrzeba, wizytę składa również psycholog czy fizjoterapeuta. To, jak często specjaliści pojawiają się przy chorym, jest uzależnione od jego stanu i potrzeb, jednak lekarz składa wizytę nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu, a pielęgniarka – co najmniej 2 razy w tygodniu.

Aby móc skorzystać z możliwości hospicjum domowego, należy dopełnić odpowiednich formalności. Rozwiązanie to powstało z myślą zarówno o rodzinie, jak i o nieuleczalnie chorych.

Odchodzenie bliskiej osoby jest zawsze bardzo bolesne dla jej krewnych. Najczęściej chcą oni samodzielnie opiekować się chorym i przy nim czuwać. Jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych, warto przemyśleć zorganizowanie hospicjum domowego. Dzięki temu chory będzie mógł cały czas przebywać w otoczeniu kochającej go rodziny” – mówi dr Tomasz Dzierżanowski, specjalista medycyny paliatywnej z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Jak skorzystać z hospicjum domowego?

Aby móc skorzystać z możliwości hospicjum domowego, należy postarać się o skierowanie dla chorego. Może je wystawić lekarz rodzinny lub specjalista. Chory może nadal być leczony równolegle przez onkologa, nie może jednak korzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych w domu. Zgłoszenie do konkretnej placówki powinno zawierać również kompletną dokumentację medyczną, najlepiej w formie kserokopii.

Świadczenia hospicjum domowego to nieodpłatny rodzaj opieki dla osób mających ubezpieczenie zdrowotne. Chory oraz rodzina ponoszą koszty zakupu leków i środków medycznych, realizując recepty w aptekach i punktach zaopatrzenia rehabilitacyjnego. Niezbędny sprzęt dla pacjenta można wypożyczyć w hospicjum bezpłatnie lub zażądać zlecenia na zaopatrzenie z refundacją określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, jeśli chory chce mieć sprzęt własny.

Nieuleczalnie chorzy mogą liczyć na kompleksową opiekę. O stan ich zdrowia i uśmierzanie bólu dbają lekarze oraz pielęgniarki. Pacjenci są także wspierani przez psychologa oraz rehabilitowani. Aby ulżyć im w cierpieniu, leczone są wszystkie objawy somatyczne, psychiczne, problemy psychologiczne i duchowe.